İran ile çatışma ve rekabet ve aynı zamanda Afrika’nın stratejik önemi, İsrail’in Afrika ülkeleri ile ilişki kurmasının ve bu ilişkileri güçlendirmesinin asıl sebeplerindendir.

Qodsna’nın haberine göre, Fransız gazetesi Le Figaro yayınladığı haberinde İsrail’in Afrika ülkeleri özellikle de Müslüman Afrika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirme isteğine yer verdi.Bazıları bu adımları, İsrail açısından ekonomik, ticari ve diplomatik destek alabilme çabaları olarak yorumluyor.Haberde şunlar yer alıyor: İran ile çatışma ve rekabet ve aynı zamanda Afrika Kıtasının stratejik önemi, İsrail’in Afrika ülkeleri ile ilişki kurup bu ilişkileri güçlendirmesinin iki asıl sebebidir.

Bu doğrultuda Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu, Afrika’nın İsrail ile uzlaştığını vurguladı.

Netanyahu bu ifadeleri çoğunluğu Müslüman bir ülke olan Çad ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasından dolayı kullandı.
İsrail ve Çad arasındaki ilişki kırk yıldır kesilmiş durumdaydı.

Bu gelişmelerin ardından İsrail, Afrika ülkelerinin katılımıyla büyük bir oturum düzenleme peşinde. Aynı zamanda Tel Aviv, Afrika Birliğinde gözlemci statüsüne sahip olmak istiyor.

İsrailli yetkililer ileride de Sudan, Mali ve Moritanya ile yakınlaşmayı hedefliyor.

Buna binaen İsrail önümüzdeki günlerde Afrika’da itibarını arttırmaya yönelik çalışma yapmayı planlıyor ve bu doğrultuda esnaf ve iş adamlarının kapasitesinden faydalanmayı düşünüyor.

abna

0
Would love your thoughts, please comment.x