”Hama edebiyatı yapanlar”, ”Hama’nın intikamını alacağız” diyenler, ”1982 Hama olayları üzerinden her türlü ajitasyonu yapanlar” acaba (kendi deyimleriyle söyleyelim) Hama’nın katilleriyle niye Beşar Esad‘a karşı işbirliği yapıyorlar?

”İnsanlar, ‘iman ettik’ demeleriyle imtihan edilmeden kendi başlarına bırakılacaklarını mı sandılar? Biz, onlardan öncekileri de imtihan ettik. Allah, doğru söyleyenleri ortaya çıkaracak ve yalancıları da ortaya çıkaracaktır.” (Ankebut Sûresi, 2. ve 3.ayet)

”Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Arka Mutfağı-Ahmed Davutoğlu’nun ekibi olarak bilinen SETA vakfı”, Şubat 2012’de kendi sitesinden ”Suriye’de kim kimdir?-SURİYE’DE AKTÖRLER: REJİM, MUHALEFET, DİNİ YAPI VE MEDYA” isimli bir çalışma yayınladı.

Bu çalışmada Suriye muhalefeti (Beşar Esad’ın Muhalifleri) kadrosunda yer alan iki aktör dikkatimizi çekiyor: 1982 Hama olayının baş aktörleri olan Rıfat Esad ve Abdülhalim HaddamBu şahıslarla ilgili aşağıdaki bilgiler ”Suriye’de kim kimdir?”  çalışmasından aynen iktibas edilmiştir:

RIFAD ESAD

”1937 doğumlu Rıfat Esad, Hafız Esad’ın küçük kardeşi ve Beşar Esad’ın amcasıdır. Uzun yıllar Suriye’de iktidarı ele geçirme çabalarına rağmen bir sonuç elde edememiştir. Orduya girdikten sonra 1970’lerde kendisine bağlı birlikleri elit bir askeri güç haline getirmiş ve bu askeri gücü 1982 yılındaki Hama Katliamı sırasında kullanmıştır. Hama Katliamı’nda oynadığı bu rol kendisine ”Hama Kasabı” lakabını kazandırmıştır.

1983 yılında Hafız Esad’ın kalp krizi geçirmesini fırsat bilen Rıfat Esad, askeri bir darbe girişiminde bulunmuş ancak başarısız olmuştur. Hafız Esad, iyileşip görevinin başına dönünce Rıfat Esad’ın elindeki tüm askeri yetkileri almış ve kendisini üç başkan yardımcısından biri olarak atayarak sembolik bir göreve getirmiştir. Bu dönemde elindeki gücü artırmak için çeşitli girişimlerde bulunan Rıfat Esad’ın çabalarının ortaya çıkmasının ardından, kendisi bu sefer uzun bir süreliğine ”diplomatik gezilere” çıkarılmış, bir bakıma sürgüne gönderilmiştir. Hafız Esad’ın ölümünün ardından kendisini başkan adayı olarak ilan etmesine karşın aradığı desteği bulamayan Rıfat Esad, mevcut Beşar Esad yönetimi tarafından her zaman bir tehdit olarak görülmüştür.

Halen Londra’da yaşayan Rıfat Esad’ın Suudi Arabistan’la yakın ilişkileri vardır. Bu yakınlıkta Rıfat Esad’ın Suudi Kralı Abdullah’ın eşinin kardeşi ile evli olması da etkilidir.Bazı kişilerce Hariri suikastının arkasındaki isimlerden biri olarak nitelendirilmesine karşın Rıfat Esad’ın ismi Mehlis Raporu’nda geçmemektedir. Esad son dönemde Suriye’de yaşanan olaylar ile birlikte serbest seçimlerin yapılması gerektiği ve rejimin demokratik adımlar atmaktan başka çaresi olmadığı yönünde bazı görüşler dile getirmiştir.

Rıfat Esad’ın oğlu Sümer Esad, 1990’lı yıllardan beri Londra merkezli Arab News Network (ANN) üzerinden Suriye’deki rejime karşı muhalefet yürütmektedir. Sümer Esad, Beşar Esad rejimi tarafından doğrudan tehdit olarak görülmese de izlenen muhalif isimler arasında yer almaktadır.”

ABDULHALİM HADDAM

”1932 doğumlu Abdülhalim Haddam’ın kendisi Sünni kökenli bir aileden gelmekle birlikte eşi Nusayridir. Hafız Esad’ın okul yıllarından arkadaşı olan Haddam, uzun yıllar Suriye liderinin sağ kolu olarak görülmüş ve gölgedeki asıl güç olarak nitelendirilmiştir. 1970-1984 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak, 1984-2005 yılları arasında ise başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Hafız Esad’ın 2000 yılında ölmesinin ardından kısa bir süreliğine geçici olarak başkanlık görevini de yürüten Haddam, Beşar Esad’ın başkanlığının önünü açan düzenlemeleri yaptıktan sonra koltuğu ona devretmiştir. Beşar Esad ile içine düştüğü anlaşmazlık Haddam’ı yönetimden uzaklaştırmıştır.Esad ile Haddam arasındaki ipleri tamamen koparan gelişmeler Refik Hariri Suikasti arkasından yaşanmıştır. Başkan Yardımcılığı döneminde Refik Hariri ile yakın ilişkiler kuran Haddam, Hariri’nin öldürülmesinden Şam yönetimini suçlu tutan Mehlis Raporu’nun ardından Beşar Esad’ın bu işten sorumlu olduğu yönünde açıklamalar yapmıştır. Bunun üzerine Haziran 2005’te Başkan Yardımcılığı görevine son verilerek sürgüne gönderilmiştir.”

”Hama edebiyatı yapanlar””Hama’nın intikamını alacağız” diyenler”1982 Hama olayları üzerinden her türlü ajitasyonu yapanlar” acaba (kendi deyimleriyle söyleyelim) Hama’nın katilleriyle niye Beşar Esad‘a karşı işbirliği yapıyorlar?

islamivahdet.com

[Not:Bu haberi daha önce de yayınlamıştık. Seta vakfı ”https://www.setav.org/suriyede-aktorler-rejim-muhalefet-dini-yapi-ve-medya/” linkindeki dosyayı kaldırtmış. İnternet arama motorlarından dosya ismini aratarak bulabilirsiniz.]

0
Would love your thoughts, please comment.x