Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’den çekilen ABD’li askerlerden boşalan toprakların Şam’ın kontrolüne bırakılması gerektiğini ifade etti.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “ABD’lilerin terk ettiği toprakların kontrolünün kime bırakılacağı sorusu doğuyor. Uluslararası hukuku ve Suriye ile Suriye halkının geçtiği süreci göz önünde bulundurduğumuzda, bu Suriye hükümeti olmalı” dedi.

‘ÇEKİLME TAKVİMİ NET DEĞİL’

Zaharova, ABD’li birliklerin Suriye’den çekilme takvimi ve bu kararın nedenleriyle ilgili bir netlik olmadığını kaydetti.

Zaharova, “Hiç kuşkusuz, bu kararın önemini anlıyoruz. Değerlendirmelerimize göre bu, kapsamlı bir çözüm sağlanmasına yönelik. Moskova, Suriye topraklarının önemli bölümünün ABD tarafından ‘fiili işgali’ Suriye krizinin çözümü için ciddi bir engel olduğu konusunda birçok kez uyarıda bulunmuştu” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın bu adıma teşvik eden tüm nedenleri tam olarak anlamadığını ve çekilme takvimiyle ilgili belirsizlikler olduğunu söyleyen Zaharova, Rus tarafının basındaki haberleri baz aldığını ve buna göre Suriye’nin kuzeyinden, güneydeki Tanf bölgesinden tam çekilmenin 2-3 ay içinde gerçekleşeceğini kaydetti.

‘KOALİSYONUN SALDIRILARININ GELECEĞİ SORU İŞARETİ’

Zaharova, ABD’li birliklerin çekilmesinin uluslararası koalisyonun Suriye’deki saldırılarının sonlanacağı anlamına gelip gelmediğini de anlamadıklarını belirtti.”ABD’li yetkililerden Washington’un stratejisi hakkında net, anlaşılır açıklamalar gelmiyor. Açıklamalar çok üstü kapalı şekilde yapılıyor. Bundan hareketle, terörle mücadele operasyonunda bir sonraki aşamaya geçildiği çıkarımı yapılabilir” diye devam eden Zaharova, koalisyon tarafından düzenlenen saldırıların geleceğinin soru işareti olduğunun altını çizdi.

Sputnik News

0
Would love your thoughts, please comment.x