İslami Direniş’in “Zülfikâr”ının anısına…

Hizbullah’ın Askeri Kuvvetler Komutanı Mustafa Bedreddin, 6 Nisan 1961 yılında dünyaya geldi.

Mustafa Bedreddin, ‘Mustafa Emin Bedreddin’, ‘Mustafa Yusuf Bedreddin’, ‘Sami İsa’, ‘İlyas Sa’b’, ‘İbrahim İsa’, ‘İlyas Fuad Saib’ ve ‘Seyyid Zulfikar’ isimleriyle de tanınıyordu.

2008’de İsrail hesabına çalışan kişilerce düzenlenen bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden İmad Muğniye’nin halefi olarak bilinen Mustafa Bedreddin, Hizbullah’ın askeri kuvvetlerinin genel komutanı olarak biliniyordu.

El Alem televizyonunun haberine göre kurulduğu günden beri Hizbullah’ın içinde yer alan Mustafa Bedreddin, 1983’ten 90’lı yılların başlarına kadar Kuveyt’te cezaevineydi.

Cezaevinden kurtulduktan sonra Lübnan’a döndü ve güney Lübnan’ın İsrail işgalinden kurtarıldığı 25 Nisan 2000 yılına kadar Hizbullah’ın önde gelen komutanları arasında yer aldı.

Yıllar boyunca İsrail, Amerika ve İngiliz istihbarat servisleri tarafından aranan Mustafa Bedreddin, birçok suikasttan sağ kurtulmayı başardı.

Kendisiyle ilgili birçok hikaye anlatılmasına rağmen hakkında çok az şey bilinen Mustafa Bedreddin’in 1982 yılında İmad Muğniye ile birlikte el-Fetih saflarında olduğu; ancak daha sonra Hizbullah’a katıldığı bildiriliyor.

İsrail’in Lübnan’ı işgali sırasında İsrail ordusunun Beyrut’un güney semtlerine girişini engelleyen meşhur Halde timi içerisinde yer alan Mustafa Bedreddin, güney Lübnan’ın İsrail işgalinden kurtarılması sırasında yapılan operasyonlarda da komutanlık yapmıştı.

2012’de Suriye’deki Hizbullah birliklerinin komutanlığını üstlenen Mustafa Bedreddin, aynı dönemde Amerika tarafından kara listeye alındı. 1983 yılında yüzlerce Amerikan deniz piyadesinin öldürülmesi ve Amerika’nın Lübnan’dan çekilmesiyle sonuçlanan operasyonun sorumlusu olarak gösterildi.

Uzun yıllar boyunca İsrail istihbaratının itibarsızlaştırma operasyonlarına maruz bırakıldığı belirtilen Mustafa Bedreddin, son olarak Lübnan’ın eski başbakanı Refik Hariri cinayetine katılmakla suçlanmıştı.

Seyyid Mustafa Bedreddin’in önce İsrail’in düzenlediği bir hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiği yönünde haberler yapılsa da saldırı günü gerekli araştırmaların yapılıp sonucun kamuoyuna duyurulacağını belirten Hizbullah, ertesi gün Bedreddin’in tekfirci grupların topçu saldırısı sonucu şehit olduğunu açıkladı.

 

Askeri evreler

 

1982

 

Cihadî grupların kurulması ve Siyonist düşmanla mücadeleye katılım,

 

1992

 

Merkezi Askeri Birimin komutanlığını üstleniş,

 

Askeri teşekküllerin oluşturulması ve planlarının hazırlanması,

 

Pek çok başarılı ve kahramanca şehadet operasyonunun planlanması,

 

 

1993

 

İsrail’in Temmuz saldırısıyla yüzleşmede öne çıkan bir rol üstlenişi,

 

 

1996

 

İsrail’in saldırısını karşılamada öne çıkan bir pozisyonda rol oynayış,

 

 

1997

 

Kahramanca gerçekleştirilen Ensariye operasyonunun planlanıp yönetilmesi,

 

 

1998-2000

 

İsrail hedeflerine karşı askeri operasyonların planlanması,

 

 

2001-2010

 

Lübnan içinde düzinelerce İsrail casusluk şebekesinin keşfi ve çökertilmesi,

 

2011-2016

 

Suriye’deki tekfirci projeyle mücadeleye ağırlık verme,

 

 

Askeri Profil

 

– İşgalci İsrail güçleriyle çatışmalarda yaralanma,

 

– İsraillileri Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan geri çekilmeye zorlama,

 

– 1993 yılında İsrail Başbakanı İzak Rabin’i Hizbullah karşısında yenilgiye uğradıkları itirafında bulunmaya zorlama,

 

– Yeni bir aşamanın temellerini atma ve Gazap Üzümleri Operasyonu (1996) sırasında Direniş’in meşruiyetini kabul ettirme,

 

– İsraillilere 1996 yılında küçük düşürücü bir geri çekilmeyi dayatma,

 

– 13 Mayıs 2016’da Şam Uluslararası Havaalanı yakınında şehadet…

 

 

Medya Şafak