Fedaiyan-ı İslam Hareketi lideri Şehid Nevvab Safevi’nin kızı Fatıma Safevi Kudüs-Der’i ziyaret ederek babasının şahsiyeti, fikirleri ve mücadelesi hakkında önemli bilgiler verdi. Ziyarette Kudüs-Der Başkanı Nureddin Şirin, Yönetim Kurulu üyeleri Recai Yurdan, Adem Yerlikaya ve Erdoğan Yılmaz ile görüşen Fatıma Safevi, babası Şehid Nevvab Safevi ile ilgili önemli hatıraları aktardı. 

Fatıma Safevi babası ile ilgili özetle şunları söyledi: 

“Kudüs’ün ve Filistin’in siyonist rejim tarafından işgal edilmiş olması babamı en çok üzen durumlardan biriydi. Mısır ziyareti sırasında Kahire’de Yaser Arafat ile karşılaşmıştı. Ona nereli olduğunu sordu, Arafat “Filistinliyim” dedi. Ardından Mısır’da ne yaptığını sorunca Arafat, “burada mimarlık okuyorum” dedi. Bunun üzerine babam Arafat’a “Filistin siyonistlerin işgali altında. Bütün Filistin evleri ve sokakları siyonistlerin işgali altında. Sen burada mimarlık inşaat okuyarak ne yapacaksın? Önce git, siyonist işgale karşı bir mücadeleye gir ki; sokakların ve evlerin kurtulsun” dedi. Babamın bu sözleri Arafat’ı çok etkilemişti, Arafat daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü’nü kurdu. 

İslam Devrimi’nin gerçekleşmesinden sonra İran’a gelen Yaser Arafat, “Nevvab Safevi benim öğretmenimdir, siyonist işgale karşı mücadeleye beni teşvik eden, yönlendiren o olmuştur” demişti.  Babamın üzerinde en çok durduğu konuların başında İslam Ümmetinin vahdeti geliyordu. Hangi mezhepten ve kavimden olursa olsun bütün müslümanların bir araya gelip ortak bir cephe oluşturmasını savunuyordu. “Eğer müslümanlar bir araya gelse, birleşseler hiç bir devlet, hiç bir güç onlara bir şey yapamaz ve onları yenemez” diyordu. 

Babam bunun için Mısır İhvan-ı Müslimin hareketi ile çok yakın ve güçlü bir bağ kurmuştu. Hem İmam Hasan el Benna, hem de Seyyid Kutub ile yakın bağları vardı. Ihvan-ı Müslimin’in daveti üzerine Mısır’a gittiğinde on binlerce Mısırlı Kahire caddelerinde toplanmıştı. Bu durum Cemal Abdunnasır yönetimi korkuttu ve Abdunnasır, İhvan hareketine karşı düşmanca adımlar atmaya başladı. İhvan üyeleri sürekli tutuklanıyordu. Sonunda babamın da çok yakın dava arkadaşı olan Seyyid Kutub’un tutuklanıp hakkında idam davası açılınca, babam İslam Fedaileri Hareketi adına bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Cemal Abnunnasır şunu bilsin ki, Mısır’daki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz ve gözlerimiz kardeşlerimiz üzerinde. Eğer İhvan kardeşlerimize, Seyyid Kutub’a bir şey yapmaya kalkarsanız, bütün varlığımız ve bütün gücümüzle Mısır rejimi ile savaşacağız” demişti. Babamın bu açıklaması Abdunnasır yönetimini korkutmuştu, onun hakkında istedikleri idamı tatbik edemediler. Ancak babam İran’da idam edilerek şehid edilince, onun ardından Mısır’da Seyyid Kutub’u da idam ederek şehit ettiler.

 Lübnan’daki Fethi Yeken babamı çok severdi. Bir gün Lübnan’a gidip Fethi Yeken’in ofisine uğrayıp onu ziyaret etmiştim. Kendimi tanıtıp Nevvab Safevi’nin kızı olduğumu söylediğimde çok duygulanmıştı ve gözlerinden yaş akmaya başladı.”

 Fatıma Safevi’nin kendisi şehit kızı olduğu gibi aynı zamanda kendisi de bir şehid hanımı. Eşi de İran-Irak savaşı sırasında Ahvaz bölgesinde şehid olmuştu. 

Fatıma Safevi’nin bir başka yönü de efsanevi komutan ve büyük arif Şehid Mustafa Çamran’ın silah arkadaşı olması. Şehid Çamran’la birlikte cephelerde birlikte bulunan ve silah taşıyan Fatıma Safevi, şu anda Şehid Çamran’ın hanımı Kade Çamran’ın da en yakın arkadaşı.

 Fatıma Safevi’nin damatlarından biri de Filistinli.

 Fatıma Savefi, İmam Humeyni’nin Kızı Dr. Zehra Mustafavi’nin başkanlığındaki Uluslararası Filistin Halkını Destekleyen Kurumlar Birliği Platformu’nun yönetim kurulu üyesi. Kudüs-Der de bu birliğin Türkiye temsilcisi durumunda. 

Filistin İttihadiyasi’nin 2019 yılı dönem toplantısının da, Kudüs-Der ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. 

Fatıma Safevi’nun Kudüs-Der ziyareti sırasında, Bosna Şehidimiz Selami Yurdan’ın ağabeyi olan Recai Yurdan, şehid Selami ve babasının Bosna hatıralarından bazı bölümler anlatınca, Fatıma Safevi duygulanarak ağladı ve “Sizler bizim iftiharımızsınız, bizler aynı kervanız, tek bir kervanız. davamız da bir, yolumuz da birdir. Dinimiz bir, kitabımız bir, Peygamberimiz bir, namazımız, ibadetlerimiz bir, zaten Ehl-i Beyti de hepimiz seviyoruz” dedi.

 Recai Yurdan da, Şehid Nevvab’ın kızı ile bir araya gelmenin, aynı hassasiyet ve aynı mücadeleyi paylaşmanın bir onur olduğunu belirterek “Biz de sizler gibi şahsiyetlerin varlığından iftihar duyuyoruz. İslam İnkılabı’nın gerçekleşmesinden ve İmam Humeyni’nin mesajlarının ardından ümmet olarak vahdet yolunda yürüyoruz. Şii Sünni olarak aynı safta ve aynı yoldayız. Şiiler veya Sünniler aleyhinde olup müslümanlar arasında ayrılık ve düşmanlık çıkaranların İslam düşmanlarının hizmetindeki uşaklar olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Kudüs’der’i ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Fatıma Safevi, “Hepimizin asıl davası Kudüs, merkezi mücadelemiz Filistin, en büyük düşmanımız da siyonizmdir” dedi. 

KKudüs Der Haber 

0
Would love your thoughts, please comment.x