Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, direniş komutanlarından Şehit İsmail Ahmed Zuhri’yi anma merasiminde Lübnan ve bölge gelişmelerine değindi.

Tesnim Haber Ajansı – Nasrullah konuşmasının başında; direnişi, topraklarımızda kalmak için en önemli bir yol olarak nitelerken gerçekte direniş sayesinde Lübnan’ın işgaldeki topraklarını kurtardıklarını söyledi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri,  hâlihazırda bölgenin durumunu buhranlı olarak nitelerken,  ‘bölge hâlihazırda en buhranlı dönemi geçirmektedir’ dedi.

Suudi rejiminin Arap ülkelerindeki mevcut durumdan İsrail ile açık bir şekilde ilişki kurmak için su istifade ettiğini belirten Nasrullah,  İsrail rejiminin artık Arap yönetimlerin resmi düşmanı olmadığını,  zira Suudi rejiminin İsrail ile gizli ilişkisini aleni hale getirdiğini belirtti.

Nasrullah,  Siyonist İsrail rejimi her türlü ilişkisi kim tarafından olursa olsun reddettikleri ve kınadıklarını belirten Nasrullah, Siyonist İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi meselesinin en büyük tehlikesinin kültürel ve fikri saptırmayı da beraberinde getirmek olduğunu söyledi.

Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri, Bahreyn’de yaşanan gelişmelere de temas ederek, eylemcilerin şu ana kadar Bahreyn rejiminin bu ülkenin seçkin alimlerinden Şeyh İsa Kasım’ın tutuklanmasına izin vermediklerini ve bunun takdire şayan bir direniş olduğunu söylerken kendilerinin de Bahreyn direnişçileri ve Şeyh İsa Kasım’ın yanında olduklarını söyledi.

Nasrullah, Yemen buhranına da temas ederken, Kuveyt’te yapılan barış müzakerelerine işaretle, 1,5 yıldır Suudi rejiminin Yemen’e yönelik kan dökücü saldırılarına rağmen bu saldırılardan hiç bir netice alamadığını ve koyduğu şartları da Yemen halkı ve direnişçilerine kabul ettirmekten aciz kaldığını söyledi.

0
Would love your thoughts, please comment.x