Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi basın ve halkla ilişkiler sorumlusu Firas Ed-Dibs, işgal güçlerinin bugün (19 Şubat Salı) Mescid-i Aksa içindeki Er-Rahme Kapısı bölgesini adeta askeri kışlaya dönüştürdüğünü söyledi.

 Ed-Dibs, işgal güçlerinin bu sabah ayrıca çok sayıda Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya girmesine izin verdiğini bildirdi. 

Filistin resmi haber ajansı Wafa’ya konuşan Ed-Dibs, işgal güçlerinin Er-Rahme Kapısı bölgesindeki zincirleri ve kilitleri kaldırdığını fakat bölgeyi kapalı tuttuğunu söyledi. 

İşgal güçlerinin dün yaşanan olaylar sırasında gözaltına alınan Kudüslüleri akşam saatlerinde serbest bıraktığını açıklayan Ed-Dibs, serbest bırakılanlara bir hafta ile iki hafta arası değişen uzaklaştırma cezaları verildiğini ve Şeyh Raid Da’na’nın akıbetinin ise henüz bilinmediğini ifade etti. 

İşgal güçlerinin önceki gece Er-Rahme Kapısı’na gizlice koyduğu zincirler ve kilitler dün Kudüslü gençler ve cemaat tarafından kırılmıştı. İşgal güçleri dün Mescid-i Aksa kapılarını kapatarak cemaati darp etti ve Kudüslü bir grup genç ile Mescid-i Aksa Yazma Eserler Kütüphanesi’nde görevli bir kadın memuru gözaltına aldı. 

İşgal güçleri dün ayrıca Er-Rahme Kapısı bölgesinde cemaate öğle namazı kıldıran Beyt Hanina Camii imamı Şeyh Raid Da’na’yı gözaltına aldı. 

Filistin Enformasyon Merkezi

0
Would love your thoughts, please comment.x