Mısır’da darbe sonrası ekonomik krizle boğuşan Abdulfettah Sisi yönetiminin düşebileceği ihtimali, ABD ve İsrailli yetkilileri tarafından endişeli bir şekilde seslendirilmeye başlandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda Rusya yanlısı oy verdiği için Suudi Arabistan’la ilişkileri kötüleşen Mısır’ı, yeni bir ekonomik tehlike bekliyor.

İsrail’de yayın yapan Yediot Aharonot gazetesinin yazarı Alex Fishman, Amerikalı ve İsrailli yetkililerin, Mısır’daki ekonomik istikrarsızlığı, çok kırılgan gördüğünü söylüyor. Fishman’a göre, “Son dönemde ABD ve İsrailli yetkililer arasında yapılan görüşmelerde Sisi yönetiminin varlığı tartışıldı. Yetkililer, Sisi yönetimine daha fazla yardım yapılması gerektiği konusunda endişelerini dile getirdi.”

Alex Fishman ayrıca, ABD ve İsrailli yetkililerin, ekonomik krizin, sokak eylemlerine dönüşmesinden korktuğunu da yazısında özellikle vurguladı

RUS UÇAĞININ DÜŞMESİ SONRASINDA TURİZM GELİRLERİ AZALDI

Mısır yönetimi, Rusya uçağının Sina üzerinde düşmesinden sonra turizm gelirleri büyük oranda azalmış ve ülkede yeni krizin kapısı açılmıştı. Üst üste gelen sıkıntılardan dolayı da Mısır Merkez Bankası, Mısır lirasının dolar karşısında hızla erimesinden sonra daha esnek döviz kuru politikası benimsemeyeceğini duyurmuştu.

KÖRFEZ’DEN 23 MİLYAR DOLARLIK YARDIM ALMIŞLARDI

Mısır’da üç yıl önce askeri darbeyle iktidara gelen Cumhurbaşkanı Sisi yönetimine Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın 23 milyar dolar bağış yaptığı ortaya çıkmıştı. Ama son dönemde Mısır’ın bilhassa Suudi Arabista’la ilişkileri köleşmeye başladı.

Middle East Eye’de bir yazı kaleme alan Muhammad Mansour, darbe sonrası büyük ekonomik kriz yaşayan Sisi yönetimini ayakta tutabilmek için Körfez ülkelerinden gelen desteğin hiç kesilmediğini belirtmişti. Mısır ekonomisinin hala risk altında olduğunu belirten Mansour’e göre devlet harcamaları, kamu sektörünün yükü ve memur maaşları gibi sorunlar Sisi rejimini köşeye sıkıştırmış durumda.

KÖRFEZ YARDIMI YETMEDİ; IMF’DEN BORÇ ALINDI

Mısır hükümeti ve Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin 12 milyar dolarlık kredi konusunda anlaşmaya varmıştı. Başkent Kahire’de iki haftadan beri Mısırlı yetkililerle görüşmeler yapan IMF heyeti, ülkeye 12 milyar dolarlık kredi verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

KÖRFEZ’LE İLİŞKİLER KÖTÜLEŞİYOR

Mısır, geçen cumartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen oylama oturumunda Suudi Arabistan’ın reddettiği Halep konulu Rus karar taslağına oy vermesinin ardından Suudi Arabistan ile diplomatik krize girdiği de vurgulanıyor.

Suudi Arabistan’ın BM daimi temsilcisi Abdullah El Muallimi, oturumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Mısır’ın Arap uyumuna aykırı şekilde hareket etmesi nedeniyle üzüntüsünü dile getirerek, Mısır’ın Rus karar taslağına oy vermesinin ‘çok acı verici’ olduğunu söylemişti.

on4haber

0
Would love your thoughts, please comment.x