Amerikalı ünlü kumarhane işletmecisi Sheldon Adelson’ın, Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için en az 100 milyon dolar harcayacağı bildirildi.

Haaretz’in haberine göre The Guardian gazetesi, Cumhuriyetçiler adına bağış toplayan ve isimleri belirtilmeyen üç kaynağa dayandırdığı haberinde Cumhuriyetçiler ve İsrail’in çıkarına olan meselelerde cömertlikleriyle bilinen Adelson çiftinin Trump için yaklaşık 124 milyon doları gözden çıkardığını yazdı.

Bu miktarın 200 milyon dolara kadar çıkabileceğini belirten gazete bu paranın büyük bölümünün siyasi eylem komitelerinden ve kaynaklarını açıklamak zorunda olmayan kara para gruplarından aktarılacağını iddia etti.

Ukraynalı bir Yahudi olan Sheldon Adelson, Las Vegas’ta kumarhaneleri bulunan milyarder bir iş adamı olarak biliniyor.

Ayrıca Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesinde, Benyamin Netanyahu’nun İsrail Başbakanı seçilmesinde ve ABD’nin Filistin’e yaptığı yardımların kesilmesinde Adelson’ın etkili olduğu biliniyor.

Yine Trump’ın ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararında, İsrail’in Golan tepelerindeki egemenliğinin kabul edilmesinde, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasında ve Batı Şeria’nın yaklaşık üçte birinin İsrail tarafından ilhak edilmesine imkan veren sözde barış planında da Adelson ismi geçiyor.

Adelson ve eşi 2016 başkanlık seçimlerinde de Trump için 82 milyon dolar harcamıştı.

Yakın Doğu Haber

0
Would love your thoughts, please comment.x