Yıllardır süren İsrail saldırılarına ambargo ve yaptırımlara karşın cılız da olsa cevaplar verebilen Hamas bu sefer Gazze’den yaklaşık 370 roketi İsrail’e fırlattı. Dünyanın en iyi savunma sistemi olduğu iddia edilen Demir Kubbe hava savunma sistemi delik deşik oldu ve ancak 100 civarında roketi önleyebildi.

Siyonist Rejim Silahlı Kuvvetleri, ‘Gazze Şeridi’nden 300’den fazla füzenin fırlatılmasının ardından Hamas İstihbarat Merkezi’ne hava saldırısı düzenlediğini’ duyurdu. Siyonist İsrail, bombalanan yerin, Hamas’ın saldırı başlatmak için bilgi topladığı yer olduğunu iddia etti.
İsrail uçakları, Gazze’ye yönelik saldırılarına yeniden başladı. Son saldırılarda Gazze’nin batısında hükümete ait bir emniyet merkezi ile birçok yer vuruldu.
Siyonist İsrail daha önceki saldırılarında aralarında el-Aksa Televizyonunun da olduğu 6 binanın yıkılmasına sebep olmuştu.
Öte yandan, İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (Makan), Gazze’den İsrail’in güneyine atılan roketler ile otobüsün hedef alındığı saldırılarda 30 İsraillinin yaralandığını duyurdu.
İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı da Askalan’da (Aşkelon) bir binaya roket düşmesi sonucu bir İsraillinin öldüğünü, 1’inin de ağır yaralandığını açıkladı.
el-Aksa Televizyonu ise onlarca İsrail askerini taşıyan otobüsün hedef alındığı ana ilişkin görüntüleri yayınladı.
Hamas, Siyonistleri saldırıları devam ederse; Berşava ve Aşkelon’a saldırılarının süreceğini açıkladı.
Siyonistlerin yaptığı zulme asla ses çıkarmayan Birleşmiş Milletler ise Genel Sekreteri Antonio Guterres aracılığıyla bir basın açıklaması yaptı. Guterres, “Öncelikle (Gazze’deki son gelişmeler) aşırı derecede kaygı veren bir durum. Tarif edilemez bir trajedi. Gazze halkının çektiği zorluklar tasvir edilemez. Ben kendim birkaç ay önce Gazze’deydim. Gelecekten umudu olmayan çok sayıda mahkumun bulunduğu devasa bir hapishane gerçekten.” dedi.
ehlader
0
Would love your thoughts, please comment.x