Son dönemde yakınlaşan İsrail ve Suudi Arabistan dostluğu resmiyete dökülecek. İsrail merkezli Hadashot TV’nin haberine göre İsrail Başbakanı Netanyahu ikili ilişkileri kamuoyuna açıklamak için gün sayıyor. İttifak ilanı önümüzdeki yıl düzenlenecek seçimlerden önce yapılacak.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Suudi Arabistan ile ilişkileri resmiyete dökmek ve ikili ilişkileri kamuoyuna açıklamak için gün sayıyor. İsrail merkezli Hadashot TV’nin haberine göre, İsrail istihbaratı Mossad’ın başkanı Yossi Cohen ve ABD, önümüzdeki yıl ülkede yapılacak seçimler öncesi açıklanması planlanan ilişkilerin resmileştirilmesi için diplomatik görüşmelerde yer aldı.

Hadashot TV’ye konuşan üst düzey İsrailli bir yetkili, İsrail’in, bölgede artan İran etkisiyle mücadele etmek için, Arap ülkeleriyle karşılıklı menfaat ilişkisine dayalı kapsamlı görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Netanyahu’nun ofisinden ise habere dair bir yorum yapılmadı.

ARD ARDA ZİYARETLER

Son dönemde başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere Körfez ülkelerinin ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Afrika ülkelerinin İsrail ile yakınlaşması dikkat çekiyor. İsrail Milli Takımı’nın Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Dünya Jimnastik Şampiyonası’na katılmasıyla başlayan ziyaretler, Netanyahu’nun ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan bir diğer Körfez ülkesi Umman’a resmi ziyaret gerçekleştirmesiyle devam etmişti. Netanyahu’nun ziyaretini üst düzey İsrailli bakanların BAE ve Umman’a yaptıkları ziyaretler izlemiş, Bahreyn, İsrail Ekonomi Bakanı’nı gelecek düzenlenecek bir konferansa resmi olarak çağırmıştı. ABD merkezli Etnik Anlayış Vakfı Başkanı Haham Marc Schneier de, Kasım ayında yaptığı açıklamada, Körfez ülkelerinin İsrail ile diplomatik ilişki başlatmak için birbirleriyle yarıştığını söylemişti.

Yeni Şafak

0
Would love your thoughts, please comment.x