Wikileaks internet sitesi, geçtiğimiz günlerde ABD başkan adayları hakkında çeşitli belgeler yayınlayacağını duyurmuştu. Sitenin sızdırdığı son belgelerde ise Washington’un Suriye’deki muhalefeti eğitmek için yüksek meblağda harcama yaptığı ortaya çıktı.

Söz konusu belge 19 Kasım 2015 tarihinde Clinton’a danışmanlık hizmeti sunan “AnzaloneLisztGroveResearch” şirketinin ortaklarından biri olan “John Onzalon” tarafından gönderilmiş bir e-maili içeriyor. E-mailin içeriğinde şu ifadelere yer veriliyor: “Clinton son yaptığı açıklamada Suriye’de uçuşa yasak olan yeni bölgelere değindi. Nasıl olur da bu konuyu Rusya’nın düzenlediği bombalı saldırıyla bağlantılı bir hale getirebiliriz? Clinton’ın Rusya’yı durumu daha da kızıştırmakla suçlaması gerekiyor. Bu durum Clinton’ın gücünü ortaya koyacaktır.”

Onzalon Clinton’ın kullandığı “Esed’in yönetim hakkının sınırlanması” ifadesinin Suriye’deki mevcut siyasete uygun bir ifade olmadığını da e-mailde ifade ediyor.

Ayrıca e-mailde “uygulanabilir hedefler belirlemesi” yönünde Clinton’a tavsiyelerde bulunan danışman “Arap ortaklarıyla birlikte hareket etmenin gerekliliği” hususunda yaptığı açıklamalardan yetinmeyerek bu yöndeki açıklamalarını artırması ve “ilgili devletlere” Daeş’le mücadele için uçaklar, ekipmanlar ve askerler gönderilmesi hususunda çağrı yapması gerektiğini de söylüyor.

John Onzalon’unsözlerinin devamında şu ifadelere yer veriyor: “Suriye’deki savaşçıların eğitimi için 500 milyon dolar harcadık. Ancak bunun karşılığında hiçbir şey elde edemedik. 10 yıl boyunca Irak’ı savunduk ve ordusunu eğittik. Ancak ordu eğitiminin gerekliliğine vurgu yapmak ve yalnızca bölge içerisinde savaşa girmelerini sağlamak yetmedi. Bilakis Ortadoğu’daki meydan savaşına katılımlarını sağlamak gerekiyormuş.”

Clinton’ın danışmanından aldığı bu tavsiyelerin ardından birkaç gün sonra yaptığı açıklamada Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i eleştirdiği ve “yeni uçuşa yasak bölgeler”den söz ettiği ifade ediliyor.

Clinton’ın seçim kampanyasını yürüten John Podesta’nın bilgisayarından elde edilen söz konusu e-mailin 7 Ekim 2016 Cuma günü Wikileaks internet sitesinde yayınlandığı ifade ediliyor.

Wikileaks kurucusu Julian Assange belgeleri henüz yayınlamadan önce yaptığı değerlendirmede bu belgelerin yayınlanması halinde önümüzdeki 8 Kasım tarihinde Amerika’da yapılacak olan başkanlık seçimlerinin etkileneceğini söylemişti.

İslami Analiz

0
Would love your thoughts, please comment.x