Ensarullah lideri el Husi, Suudi-BAE koalisyonunun Yemene düzenlediği saldırıların doğrudan Amerika’nın kontrolü altında olduğunu söyledi.

Yemen Ensarullah hareketi lideri Abdulmelik el-Husi, “Yemen halkı savaşı başlatan taraf olmadı, bize saldırıldı ve bizde kendimizi savunmak zorunda kaldık” dedi.

El-Husi Sözlerine şunları ekledi: “Geçmişte saldıran taraf Mısır’dı ve savaşta aradığı şeyi diplomasi yoluyla elde etti.’”

Tesnim’in aktardığına göre El-Husi, Cenevre görüşmelerinin Suudi Koalisyonu tarafından kasıtlı bir şekilde başarısızlığa sürüklendiğini ve koalisyonun Yemen krizine çözüm istemediğini söyledi.

Yemen Ensarullah Hareketi lideri şunları söyledi: “Yemen heyeti, bir önceki turda mütecaviz Suudi koalisyonun saldırısıyla, pek çok tehlikeyle ve engellemelerle karşı karşıya kaldı.”

El-Husi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’e karşı saldırılarının doğrudan Amerika’nın kontrolü altında olduğunu, ABD’nin ekonomik ve politik hedeflerine ulaşmak ve bölgedeki planlarını icra edebilmesi için saldırıları durdurmak istemeyeceğini belirtti.

El-Husi, Yemen heyetinin sorunların çözümü için gerçekleşecek görüşmelere katılmak üzere Cenevre’ye girişinin engellemesinin hiçbir gerekçesi olmadığını söyledi.

Ensarullah lideri, Cenevre görüşmelerinin başarısızlığının Amerika ve İngiltere ile bu iki ülkenin Batı’daki müttefikleri veya mütecaviz Suudi koalisyondaki ülkelerin ciddiyetsizliklerine geri dönmeleri nedeniyle olduğunu söyledi.

Ensarullah Hareketi lideri, Yemen heyetinin Cenevre’ye gidişini engelleyen gerekçelerinin doğru olmadığını ve mütecavizcilerin saldırıların devam etmesini amaçladıklarını söyledi.

El-Husi; vatan hainlerinin, gerçekte mevcut olmayan pozisyonlara ulaşmak için ülkelerini sattıklarını da belirtti.

 

tasnimnews

0
Would love your thoughts, please comment.x