Amerikan Yahudi Organizasyonu’nun başkanı Hoenlein, Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretten sonra, Müslüman ülkelerin İsrail ile ilişkilerini geliştirmek istedikleri kanısına vardığını söyledi.

Amerikan Yahudi Organizasyonu’nun her yıl düzenlenen konferansından sonra açıklama yapan organizasyon başkanı Malcolm Hoenlein, Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret esnasında hükümetin üst kademelerinden yetkililer ile görüştüğünü, Arabistan’ın kendileriyle uzun dönemli ilişkiler kurmak istediğini aktardı.

Arutz Sheva isimli Yahudi haber ajansına konuşan Hoenlein, “Üst düzey yetkililer ile gayet açık ve anlamlı görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmeler bizi gelecek hakkında daha da umutlu kıldı” diyerek, kendilerinin İsrail’in temsilcisi olmadıklarını fakat İsrail ile Müslüman ülkeler arasında köprü kurmak adına kendilerini sorumlu hissettiklerini belirtti. Görüştükleri Arap liderlerin, İsrail’in bölgede köklü bir yenilik yapmak istediğine inandıklarını kaydeden Hoenlein, bölgedeki ülkelerin ortak menfaatleri için Müslüman ülkeler ile görüşmeye devam edeceklerini bildirdi.

islamianaliz

0
Would love your thoughts, please comment.x