”Emperyalizmle Milli Mücadele Günü” münasebetiyle öğrencilerin, öğretim görevlilerinin ve toplum çeşitli kesimlerinden halkın katılımıyla büyük bir miting düzenlendi.

Tesnim Haber Ajansı – 4 Kasım, İran tarihinde önemli olayların yaşandığı bir gündür. İmam Humeyni’nin 4 Kasım 1964’te Türkiye’ye sürgün edilmesi, Pehlevi Rejimi tarafından 4 Kasım 1979’da Tahran Üniversitesinde öğrencilerin öldürülmesi ve Amerika Büyükelçiliğinin 4 Kasım 1980’de ele geçirilmesi olaylarının tamamı 4 Kasım’da meydana gelmiştir.

Yaşanan bu üç olayında sebebinin müstekbirler olması nedeniyle bugün “Müstekbirlerle Millî Mücadele günü” olarak adlandırılmıştır.

Tahran’daki çeşitli üniversitelerdeki birçok öğrenci bu sabah bir araya gelerek, bir kez daha İnkılabın yeni nesli için Amerika’ya ölüm sloganının rengini kaybetmediğini hatta eskisinden daha da coşkulu hale geldiğini kanıtladılar.

Bu mitingde Tahran’ın müstekbirler karşısında dimdik ayakta duran halkı ve öğrencileri, “Amerika’ya ölüm” “Hilekâr Amerika’ya güvenmiyoruz” ve “Bizim zaferimiz Amerika’ya olan düşmanlığımızdır” gibi sloganlarla, müstekbir Amerika’nın politikalarına olan nefretlerini haykırdılar ve yetkililerden bu Şeytan’a güvenmemesini istediler.

Üniversite öğrencileri bugün ki mitingde “Gülümseme ve yalvarma diplomasisi izzet değil zillet getirir” yazılı pankartlar taşıyarak hükümetin müstekbirler karşısındaki pasif yaklaşımını ve diplomasisini eleştirdiler.

0
Would love your thoughts, please comment.x