Musul operasyonunda aktif bir şekilde yer alan ve çoğu cephede IŞİD’i yenilgiye uğratan Haşdi Şabi’nin (Gönüllü Halk Güçleri) içinde Kürt, Türkmen, Arap, Sünni, Şia ve Hristiyan savaşçılar yan yana IŞİD’e karşı savaşıyor.

Tesnim Haber Ajansı – Irak Gönüllü Halk Güçleri (Haşdi Şabi) 18 ayrı gruptan oluşuyor. 120 bin savaşçısı olan ve 2,5 yıldır Irak’ta birçok kentte IŞİD ile mücadele eden örgütte sadece Şiiler değil Sünniler başta olmak üzere birçok mezhep ve milletten Iraklı var. Kürt, Türkmen, Arap, Hristiyan, Sünni, Alevi ve Şebek savaşçılar aynı cephede yan yana IŞİD’e karşı savaşıyor.

Bedir grubu, Asaib Ahl el Hak, Barış Tugayları (Mukteda El Sadr’ın grubu), Hizbullah Tugayları, Seyyid el Şuhada Tugayları, Kataib el İmam Ali, Ebu el Fadl el Abbas Güçleri ve Harakat Hizbullah el Nucaba adlı gruplar ise Haşdi Şabi bünyesinde öne çıkanlar olarak biliniyor.

”Gönüllü Halk Güçleri Sünnilere Baskı Yapsaydı Örgütte Binlerce Sünni Yer Almazdı”

Örgütte Kürtlerin çok olduğunu belirten Gönüllü Halk Güçleri’nin Sünni Kürt Komutanı Hayat Kazım, “Beşiri’de, Satır’da IŞİD’e karşı çok savaştım. Şimdi ise Musul operasyonunda yer alıyorum. Gönüllü Halk Güçleri’de Kürtler, Türkmenler, Hristiyanlar ve birçok farklı kesim yer alıyor. Bizim amacımız tüm Irak halkını IŞİD’den kurtarmaktır ve bu terör örgütünü ülkemizden temizlemektir. Ben Sünni Kürdüm. Haşdi Şabi çatışmalarda hiçbir Sünni’ye baskı uygulamadı. Evlerini yakıp yıkmadı. Tam tersine onlara yardımcı oldu. Eğer Haşdi Şabi Sünnilere zulüm ve baskı uygulasaydı örgütte binlerce Sünni savaşçı yer almazdı” dedi.

”Birçok Hristiyan Köyünü IŞİD’den Kurtardık”

Gönüllü Halk Güçleri’nin Hristiyan Komutanı Necale Keleş de örgütte her kesimden insan olduğuna dikkat çekti. Keleş ” Bazı basın organları Gönüllü Halk Güçleri’nin sadece Şii milislerden oluştuğu yönünde haberler yapıyor ama bu gerçeği yansıtmıyor. Gönüllü Halk Güçleri’de belki Şii savaşçı çok var ancak Hristiyan, Süryani, Şebek, Keldani, Arap ve Sünni savaççılar da çok fazla. Gönüllü Halk Güçleri’de bir ayrımcılık görseydik içinde yer almazdık. Ben Hrisitiyanım ve hiçbir zaman dışlanmadım. Haşdi Şabi’de binlerce Hristiyan savaşçı var. Ve Gönüllü Halk Güçleri (Haşdi Şabi) olarak birçok Hristiyan köyünü IŞİD teröründen kurtardık” dedi.

‘Gönüllü Halk Güçleri Sadece Şiiler İçin Savaşmıyor’

Gönüllü Halk Güçleri’nin Sürani savaşçılarından Nezam Kole, “Haşdi Şabi sadece Şiiler için savaşmıyor. Sünnileri dışlamıyor. Tikrit, Felluce, Beşiri ve Musul’da Sünniler çok ağırlıklı ve buralarda savaşıyor. IŞİD ile mücadelede her kesimden şehit savaşçılarımız var. Biz Süryaniler Saddam Hüseyin döneminde çok çektik. IŞİD’den de çok çektik. IŞİD ülkemizi işgal edince Süryaniler katliamlara maruz kaldı” dedi.

0
Would love your thoughts, please comment.x