Kürdistan Demokrat Partisi-İran’ın (KDP-İ) Hewler’deki siyasi bürosunu ziyaret eden ABD Erbil Başkonsolosluğu heyeti, KDP-i’nin faaliyetlerinin makul ve siyasi olduğunu belirterek ABD’nin bu tür çabaları desteklediğini bildirdi.

“Kurdistan 24” haber sitesinde yer alan iddiaya göre KDP-İ’nin internet sitesinden yapılan açıklamada ABD Erbil Başkonsolosluğundan Siyasi Büro Şef Yardımcısı Jeff Mazor sorumluluğundaki bir heyetin, KDP-İ’nin Erbil’deki siyasi bürosunu ziyaret ettiği ve burada Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şerefi tarafından kabul edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre toplantıda konuşan Jeff Mazor, KDP-İ’nin siyasi durumunu, çalışmalarını, mücadelesini ve İran rejimi üzerinde yarattığı etkiyi daha iyi anlamak üzere dostane ziyaret gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.

Jeff Mazor ayrıca KDP-İ’nin siyasi hedeflerinin makul olduğunu belirterek ülkesinin bu tür çalışmaları desteklediğini sözlerine ekledi.

KDP-İ merkezi Fransa’da bulunan İran’da devrim karşıtı bloku temsil eden İran Ulusal Direniş Konseyi’nin de bir üyesi. İran Ulusal Direniş Konseyi, geçtiğimiz ay Paris’te Halkın Mücahitleri Örgütü’nün liderliğinde Amerikalı ve Batılı üst düzey temsilcilerin yanı sıra Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden de diplomatların katılımıyla İran’da rejim karşıtı aktif mücadeleyi arttırma kararı aldıkları bir toplantı düzenlemişti.

İran’da son dönemde ayrılıkçı Kürt unsurların tehdit dolu açıklamaları ve bu yönde İran ordusuna yönelik saldırıları artış göstermeye başladı.

Amerika ve Suudi Arabistan, İran’daki ve bölgedeki Kürtlerin ayrılıkçı faaliyetlerini desteklediklerini “siyasi bir üslupla” ifade etmekten çekinmemeleri dikkatlerden kaçmıyor.

 

islamianaliz

0
Would love your thoughts, please comment.x