Irak’ın en büyük dini otoritesi Ayetullah Sistani, temsilcisi aracılığıyla yayımladığı mesajında gösterilerde kamu ve şahıs mallarına zarar verilmemesi gerektiğini vurguladı.

YDH- Ayetullah Sistani’nin Kerbela Temsilcisi Ahmed Safi, dini merceiyetin Irak’ta yapılan ve 250 kişinin öldüğü ve 10 binden fazla kişinin yaralandığı gösterilerle ilgili yazılı açıklamasını okudu.

Geçen hafta başta başkent Bağdat olmak üzere çok sayıda ilde düzenlenen gösterilerde, kamu kuruluşlarına ve özel kurumlara ait binaların ateşe verildiğinin, hem güvenlik güçlerinden hem de göstericilerden çok sayıda kişinin öldüğünün hatırlatıldığı açıklamada “Dökülen kanlar bizim için değerlidir, ülke kaosa ve yıkıma sürüklenmemelidir” denildi.

“Ülkede daha fazla kan dökülmemesi ve ülkenin bir iç çatışma ve kaos uçurumuna sürüklenmemesi için daha fazla çaba gösterilmesi” gerektiğine vurgu yapılan açıklamada barışçı gösterilere yönelik “izahı olmayan her türlü şiddet” kınandı ve bu tür eylemleri yapanların yargılanması gerektiği ifade edildi.

Ayetullah Sistani’nin açıklamasında olaylara müdahil olan güvenlik güçlerinin ve yetkililerin de barışçı gösterilerin şiddete dönüşeceği gerekçesiyle şiddete başvurmaması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Ülkenin siyasi ve idari düzenin, anaysa çerçevesinde yapılacak bir referandum veya genel seçimler yoluyla belirlenmesinde Iraklıların iradesine saygı, dini merceiyetin bağlı olduğu bir ilkedir. Eski rejimin değişmesinden bu yana vurguladığı gibi şimdi de şunu vurgulamaktadır: Daha önce de defalarca söylendiği gibi reform yapmak kesin bir zarurettir.

Ancak bu alanda yapılması gereken her türlü zorunlu reform, tüm Irak halkının, ülkenin tamamındaki tüm kesimlerin seçimiyle yapılmalıdır.

Iraklıların iradesini gasp etmek veya görüşlerini ona dayatmak isteyen bir şahsın, bir grubun, belirli bir kesimin yahut bölgesel ya da uluslararası tarafların seçimiyle değil.

Biz tüm tarafları Irak’ın bugününü ve yarınını düşünmeye çağırıyoruz. Geçici değişimler veya kişisel çıkarlar, onların ülkenin hayrına olacak doğru kararlar almasını engellememelidir. Allah doğruya yöneltendir.”

 

0
Would love your thoughts, please comment.x