Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Direniş gruplarını terör listesine eklemek direnişin iradesi ile azmini asla etkileyemez.” dedi.

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, dün akşam Lübnan Bağımsızlık Günü münasebetiyle bir konuşma gerçekleştirdi.

Nasrullah, Lübnan’ın sürekli İsrail’in tehdidi altında olduğunu belirterek, “Bu da bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin merkezinde olduğumuz anlamına geliyor.” dedi.

2000 yılında Lübnan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılmasına atıfta bulunan Nasrullah, “Bu zafer Lübnan’ın bağımsızlığı ve egemenliği içindi” ifadesini kullandı.

Nasrullah sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm Lübnanlılar, ülkenin bağımsızlığını korumalı ve eğer ülke bağımsızlığı sözde ise onu gerçek ve tam bağımsızlığa dönüştürmekle yükümlüdür.

Lübnan’ın zenginliğini kullanmasına izin verilmemesi kusurlu bir egemenlikle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Amerika’nın Lübnan’ın yargısı, siyaseti, güvenliği ve yaklaşan parlamento seçimlerine bariz şekilde karışması ülke egemenliğinin kusurlu olduğu anlamına geliyor.”

Bazı ülkelerin direniş gruplarını  terör örgütleri listesine eklemesine tepki gösteren Hasan Nasrullah, “Hizbullah Hareketi’nin terör örgütü listesine alınması bölgedeki gelişmeler ve parlamento seçimleriyle alakalıdır. Direnişin terör örgütleri listesine alınması, onun kararlılığını ve azmini asla etkileyemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Seyyid Hasan Nasrullah, bazı gerici Arap rejimlerinin Siyonist Rejim’le ilişkilerini normalleştirmesi hakkında, “Bazı Arap ülkelerinin ilişkilerinin normalleştirme sürecinin hızlandığına tanık olmaktayız. Bunun utanç verici örneğini son olarak Fas’ta gördük” açıklamasını yaptı.

Hizbullah lideri, İran’dan yakıt alımına dair, “Benzin ve mazot sorununu çözmek için yeniden yakıt almak için İran’a başvuracağız. Bunu halkın acısını azaltmak amacıyla yaptık.” diye konuştu.

tasnimnews