Erdoğan’ın İsrail’le normalleşileceğini duyurmasının ardından Filistin İslami Cihad Hareketinden açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce işgalci İsrail rejimi ile ilişkilerin “normalleşeceğini” duyurdu. Konuya ilişkin Filistin İslami Cihad Hareketi’nden bir açıklama geldi. İslami Cihad liderlerinden Davud Şihab, Erdoğan’ın sözlerinin Türkiye halkında şok etkisi oluşturacağını söyledi. Erdoğan’ın normalleşme mesajının ardından HAMAS’tan da son derece anlamlı bir açıklama gelmişti. HAMAS liderlerinden Halil El Hayye, İsrail ile “normalleşen” ülkelerin işgalcilere can suyu olduğunu söylemişti.

İki gün önce Türkmenistan ziyareti dönüşü uçakta gündemdeki konulara ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dış politika ile ilgili de soru yöneltildi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’a “Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan ilişki ister istemez İsrail ve Mısır’la ilişkileri akla getirdi. Siz bu ilişkilere nasıl bakıyorsunuz? İsrail ve Mısır’a büyükelçileri atayacak mısınız?” şeklinde bir soru sorulurken Erdoğan’ın cevabında son derece dikkat çekici ifadeler yer aldı. İsrail rejimi ve Mısır’a büyükelçi atayacaklarını kaydeden Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ile atılan adımın benzerlerini atacaklarını vurguladı. Erdoğan, konuya ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamada, “Şimdi zaten kararımızı verdiğimiz zaman tabii ki büyükelçileri de belli bir takvim içinde atama durumunda olacağız. Bu söylediğiniz ülkelerin kiminde maslahatgüzar olarak atılmış bazı adımlar var. Büyükelçi yok ama maslahatgüzar var. Bu adımları da peyderpey belli takvim içinde atmış olacağız. Birleşik Arap Emirlikleri ile aramızda nasıl bir adım atıldıysa diğerleriyle de buna benzer adımları atacağız” diye konuştu.

 

İSLAMİ CİHAD’DAN AÇIKLAMA

Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerinden Davud Şihab, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile “normalleşileceğini” söylemesine ilişkin açıklamada bulundu. Arap medyasına konuşan Şihab, İsrail rejimi ile gerçekleştirilen “normalleşme” anlaşmalarının Filistin’in aleyhine olduğunu vurguladı. Şihab, Erdoğan’ın tutumunun “İsrail hakkındaki sözlerini geri aldığını” gösterdiğini kaydederken “Erdoğan’ın açıklamasının tüm bileşenleri ve akımlarıyla Filistin davasını destekleyen Türk halkı için bir şok oluşturacağına” dikkat çekti. Şihab, BAE’nin İsrail’le normalleşme konusunda Türkiye’ye baskı yaptığının açık olduğunu da belirtti.

 

HAMAS DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın liderlerinden Halil El Hayye, Filistin’de katıldığı bir konferansta İslam ülkelerinin işgalcilerle “normalleşmesi” konusuna dair önemli açıklamalarda bulunmuştu. İslam ülkelerinin İsrail rejimi ile ilişkilerini “normalleştirmelerini” eleştiren El Hayye, bu durumun işgalci İsrail’e can suyu olduğunu söylemişti. Kudüs’ün kırmızı çizgileri olduğunu belirten HAMAS liderlerinden Halil El Hayye, işgalci İsrail rejiminin Kudüs’ü başkentleri yapmaya çalıştığını kaydetmişti İslam ülkelerinin milletvekillerini içinde bulunulan acı tabloyu görmek üzere Gazze’ye davet eden El Hayye, Filistin topraklarını savunmaya devam edeceklerini de sözlerine eklemişti.

milligazete