İnkılap öğretmeni Ali Şeriati’nin Müze Evi Şehadetinin 39. Yıl dönümü dolayısı ile ziyaretçilere açıldı.

Tesnim Haber Ajansı – Ali Şeriati’nin Müze Evi kendi şahsi çalışma odası düşünülerek hazırlanmış ve müze içerisinde Ali Şeriati’nin kaleme aldığı eserler, Savak gizli servisinden elde edilen Ali Şeriati’ye ait şahsi faaliyet ve çalışmalar ile birlikte Ali Şeriati’nin öğrenim hayatını gösteren kısa bir bilgilendirme bölümü yer almaktadır. Müze kütüphanesinde ise Ali Şeriati hakkında kaleme alınmış eserler yer almaktadır.

Bizleri müze evinin girişinde Ali Şeriati’nin kendi şahsına ait Moskvitch markalı hoş bir otomobil karşılamakta. Kendi zamanında göz alıcı bir güzelliğe sahip olan bu araba bugün içinde kayda değer bir öneme sahiptir. Müzenin içerisinde yer alan geniş avludan geçtikten sonra Ali Şeriati’nin tüm endişe ve düşüncelerini kaleme aldığı ve fikir dünyası ile baş başa kaldığı asıl bölüme geçiş yapıyoruz.

 

 

Güzel manzaralı bir terasa da sahip olan bu iki katlı ev Ali Şeriati’nin hayatında önemli hatıralara ve dönemlere şahitlik yapmaktadır.

Aynı zamanda müze olarak kullanılan eve giriş yaptığınızda Ali Şeriati’ye ait elbiseler, kravatlar ve kullandığı asası ile karşılaşıyorsunuz. Evin birinci katı Ali Şeriati’nin misafirlerini kabul ettiği ve kahve ikram ettiği bölüm olarak kullanılmaktaydı. Eski klasiklerden yer alan siyah telefonu ise yine o bölümün önemli bir parçası olarak düşünebilirsiniz. Geniş bir salonu olan bu bölümün diğer bir köşesinde ise Ali Şeriati’nin müziğe olan ilgi ve alakasını görebilir ve ona ait olan eski bir gramofon ile birlikte farklı müzik eserlerini müşahede edebilirsiniz.

 

Evin içerisinde yer alan diğer bir salon ise ortasında büyük bir masanın yer aldığı ve Ali Şeriati’nin misafirlerine öğle yemeği ikram ettiği bölümü oluşturmaktadır.

Merdivenlerden yukarı çıktığınızda ilk olarak Ali Şeriati’nin çalışma odası ile karşılaşıyorsunuz. İçerisinde sayısız kitapların yer aldığı bu odada aynı zamanda bir yatak ile birlikte radyo yer almaktadır ve bu şekilde biz Ali Şeriati’nin günün büyük kısmını bu çalışma odasında geçirdiğini anlıyoruz.

 

Odanın diğer bir bölümünde ise pencere önünde yer alan Ali Şeriati’nini çalışma masasını görmekteyiz. Masa üzerinde yer alan Kuran ile birlikte gördüğümüz eski bir daktilo bizleri Ali Şeriati’nin düşüncelerinin bir ürünü olan “Fatıma Fatımadır” gibi eserlerine götürmekte.

 

Çalışma odasının yan tarafında ise Ali Şeriati ve eşinin yatak odası yer almaktadır. Bu bölümde ise Ali Şeriati’nin sıklıkla oynadığı eski bir satranç ile birlikte Ali Şeriati’nin eserlerinde konu ettiği gazete kupürleri ve bir takım siyasi belgeler yer almaktadır.

 

Henüz yapımının tamamlanmadığı Ali Şeriati’nin müze evi Tahran’ın kuzey Cemalzade caddesinde, Doktor Fatimi caddesine varmadan Nadir sokağında yer almaktadır. Ayrıca müze cumartesi ve perşembe günleri sabah 9’dan akşam 19:00’a kadar ziyaretçilerine açıktır.

0
Would love your thoughts, please comment.x