Yemen İnkılabı Yüksek Komite Başkanı: Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesi olumludur ve Yemen savaşında da bazı alametleri bulunmaktadır.

Yemen İnkılabı Yüksek Komite Başkanı: Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesi olumludur ve Yemen savaşında da bazı alametleri bulunmaktadır. Bu olay şunu göstermektedir ki Amerika’nın “bölgede İran’ın nüfuz tehlikesi” bahanesiyle savaşı sürdürmesi, bu ülkenin ve ortaklarının Yemen’de açlık tehlikesi oluşturmasında yaptıkları girişimlerine karşı yapılan her türlü eleştiri karşısında kullandığı bir hiledir.Muhammed Ali el-Husi, Yemen ve İsviçre anlaşması hususunda Amerika’nın savaştaki gizli rolüne ve barışı engelleme bağlamında öne sürdüğü bahanelere işaret ederek şunları söyledi: Amerika Suriye’de İran tehlikesi ve İran’ın Suriye’deki doğrudan füze saldırıları karşısında geri çekildi ki kendi iddiası olan Yemen’deki İran tehlikesi ile mücadele edebilsin.

El-Husi sözlerine şöyle devam etti: İngiltere Dışişleri Bakanının önümüzdeki 48 saat içinde Güvenlik konseyine sunacağı Yemen hakkındaki karar önergesi hakkında Amerika’nın öne sürdüğü bahaneler, ihtimal ile şunu gösteriyor ki Amerika ve Arabistan, BAE ve Yemen’de resmen savaşa katılan diğer ortakları, çekişmeleri artırmak ve Stockholm müzakerelerinin sonuçlarını yok etmek ve sonunda ise Yemen barışının gidişatını başarısızlığa uğratmak için bir planlarının olduğunu göstermektedir. Bizler Amerika ve ortaklarını bu hususta sorumlu biliyoruz.

Yemen İnkılabı Yüksek Komite Başkanı sözlerine şunu da ekledi: Yemen’de gerginliği artırma plan belki de Arabistan ordusunun genelkurmay başkanının Sudan’a ziyaretinin sonuçları esasına göre planlanmıştır. Zira ihtimal ile Sudan devleti Yemen’e daha çok Sudanlı paralı asker göndereceklerine dair güvence vermiştir. Bu bakımdan Yemen’de savaşı durdurmayı desteklemeyen her karar, barışın yok edilmesine ve Yemenlilerin açlık neticesinde öldürülmesine yönelik bir çaba olduğunu göstermektedir.

Yemen’in Hudeyde liman şehrinde, Ensarullah Hareketi ile Yemen’in istifa etmiş hükümeti arasında yapılan İsviçre müzakereleri sonucunda varılan ateşkes anlaşması geçen Salı uygulanmaya başlandı.

ABNA24.COM

0
Would love your thoughts, please comment.x