İran Savunma Bakanlığı Deniz Sanayi Kurumu Başkanı Amiral Emir Restgari, Devrim Muhafızları botlarının uluslararası teamüller çerçevesinde Hürmüz Boğazı’nda Amerikan savaş uçağı gemisini tespit ve takip ettiğini kaydetti.

İRİB’e konuşan Amiral Restgari, Devrim Muhafızları botlarının Amerikan savaş uçağı gemisine yaklaştığına temasla, Fars Körfezi’ne giren her geminin Hürmüz Boğazı ve İran sularından geçtiği için uluslararası denizcilik teamülleri çerçevesinde gemilerin girme ve hatta çıkış zamanı, milliyet, görev ve maksadı hakkında soru sorulduğunu vurguladı.

10 aylık bir aradan sonra  ilk kez bir Amerikan savaş uçağı gemisinin Fars Körfezi’ne giriş yaptığına dikkat çeken Amiral Restgari, uluslararası teamüller uyarınca Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri’ne ait devriyelerin ona yaklaşarak, sorular sorup, durum onaylaması yaptıklarını ve onların da barışçıl şekilde geçiş yaptıklarını ifade etti.

Komutan Restgari ayrıca bazı medyanın bir İran İHAsı’nın Amerikan savaş uçağı gemisini takip ettiği, hatta ona doğru roketler atıldığına dair iddialarını reddederek, bölgedeki uçuşların Yüce Peygamber -12 Tatbikatıdan dolayı olduğunu kaydetti.

Pars Today

0
Would love your thoughts, please comment.x