Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Amerika’nın Suriye’den çekilme kararını, bölgedeki politikalarının başarısızlığa uğraması ve İsrail’i desteklemede zayıflık göstermesi nedeniyle olduğunu ifade etti.

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı, Amerika’nın Suriye’den çekilme kararını, bölgedeki politikalarının başarısızlığa uğraması ve İsrail’i desteklemede zayıflık göstermesi nedeniyle olduğunu ifade etti.

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım Perşembe akşamı, Beyrut’un güneyinde Samir el-Kantar’ın şehadetinin üçüncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Amerikalıların IŞİD’ın sona ermesi nedeniyle Suriye’den ayrıldıkları açıklamalarını, “Bu mesele çok komik. Çünkü kendileri IŞİD’i ortaya çıkardılar ve silah ve teçhizatla onları destekleyerek varlıklarını sürdürmelerine yardımcı oldular.” şeklinde değerlendirdi.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı, Suriye Ordusu, halk hareketleri, Irak Ordusu ve halkı, Lübnan Hizbullahı, İran ve bütün direniş eksenlerinin IŞİD’in Irak, Suriye ve bölge üzerindeki hakimiyetine son verdiğini belirtti.

Şeyh Naim Kasım, Siyonist rejimin Filistinlileri yerinden ettiğini ve Mısır, Suriye, Ürdün ve Lübnan gibi çeşitli Arap ülkelerinin bazı bölgelerini işgal ettiğini ve her zaman entrika, komplo ve fitne oluşturduğunu söyleyerek İsrail’i tüm bölgesel krizlerin kaynağı olarak nitelendirdi.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı, İsrail’e karşı direnişten başka bir çözüm yolu olmadığını, uzlaşmanın hiçbir zaman Filistin meselesini çözemeyeceğini, çünkü “yüzyılın anlaşması”nın Kudüs’ü İsrail’e devretmesinin yanı sıra Filistinli mültecilerin geri dönme haklarının çiğnendiğinin ve Filistin adına birşeyin kalmayacağını söyledi.

İsrail’in kendini mazlum gösterme çabalarına değinen Şeyh Kasım, Siyonist rejimin Filistin topraklarında hiçbir hakkı olmadığını ve ABD’nin ve diğer ülkelerin Siyonist’lere desteğinin gerçekleri değiştirmediğini belirtti.

Şehit Samir el-Kantar, 20 Aralık 2015’te Suriye Şam yakınlarındaki Ceramana kentinde İsrail’in düzenlediği füze saldırısı nedeniyle şehit oldu.

İslami Analiz

0
Would love your thoughts, please comment.x