Dün saat 12.00’de yürürlüğe giren ateşkese uymayan Ermenistan silahlı kuvvetleri, sivil yerleşim birimlerini vuruyor. Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti Gence’ye, gece saatlerinde uzun menzilli füzeyle saldırı düzenlendi.

Füze Ermenistan’dan atıldı. 3 bina yıkıldı. 4’ü kadın 9 sivil şehit oldu 33 kişi ise yaralandı.

ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR

Çöken binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Cephe hattında kilometrelerce uzaklıkta bulunan Gence, daha önce de birçok kez füzeli saldırıya hedef oldu ve saldırıların hepsi cephe hattından değil, Ermenistan topraklarından düzenlendi.

Ermeni ordusu tarafından gece 4 sularında Azerbaycan’ın enerji kenti Mingeçevir’e de roket atıldı. Füzelerin menzilinde Kafkasya’nın en büyük hidroelektrik santrali vardı. Azerbaycan hava savunma sistemi füzeleri etkisiz hale getirdi. Ağdere-Terter ve Füzuli-Cebrail yönlerine gün boyu füze ve ağır silahlarla saldırı düzenlendi. Azerbaycan ordusu saldırılara askeri hedefleri vurarak karşılık veriyor.

HACIYEV: ERMENİSTAN TERÖR POLİTİKASINA DEVAM EDİYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabında saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Ermenistan’ın insani ateşkesi kötüye kullanarak Gence’de sivillerin yoğun yaşadığı bölgeyi hedef farkı gözetmeden vurduğunu belirtti. Hikmet Hacıyev, “Ermenistan devlet düzeyinde terör politikasına devam ediyor. Cezasız bırakılması Ermenistan’ı daha fazla savaş suçu işlemeye teşvik ediyor” ifadelerini kullandı. Cephe hattında çatışmalar 27 eylül günü Ermenistan’ın saldırıları üzerine başladı. Azerbaycan ordusu karşı taarruza geçti. Şu ana kadar bir kent ve iki kasaba dahil 37 yerleşim birimi işgalden kurtarıldı. 30’dan fazla Azerbaycanlı sivilse yaşamını yitiridi.

Inter.az