Hizbullah Genel Sekreteri, Çarşamba akşamı İmam Hüseyin’in (as) şehadetinin kırkıncı günü münasebetiyle bir konuşma yaptı.

İmam Hüseyin’in (as) şehadetinin kırkıncı günü münasebetiyle bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, konuşmasının başında Erbain ziyaretine ve bu ziyaretin tarihine değindi.
Seyyid Hasan Nasrallah şu ifadelerde bulundu: ‘Tarihi belgelere ve kaynaklara göre Kerbela şehitlerinin şehadetinin 40. günü Erbain’i ilk ziyaret eden kişi Cabir bin Abdullah Ensari’dir ve o İmam Hüseyin’in (as) ilk Erbain ziyaretçisi sayılmaktadır.
Bu merasim tarih boyunca olmuştur, ancak bu çağda ve Baas yönetimi sırasında, Saddam rejimi Erbain merasimine karşı çıktı ve Şiilerin yürüyüş yapmasına izin vermedi ve hatta bazı yıllarda bu rejim İmam Hüseyin’in (as) ziyaretçilerini uçak ve helikopterlerle hedef aldı.
Ben, Şehit Abbas Musevi ve o dönemki birçok talebe Saddam’ın bu cinayetlerinin görgü tanıklarıydık.
İslami Uyanış hareketinin birkaç İslam ülkesinde başlamasının, özellikle İmam Humeyni önderliğinde İran’daki İslam İnkılabının zaferinin ve bölgede meydana gelen büyük değişimin ardından ve aynı zamanda Irak’ta Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra Erbain merasimi düzenlenmesi için zemin oluştu.
Bu yıl, koronavirüs ve virüsün yayılmasına ilişkin endişeler nedeniyle bu merasim sınırlandırıldı.
İmam Hüseyin’in (as) şehadetinin kırkıncı günü olan Erbain önemli bir olaydır. Bu olayın zamanla ve onu yaşatmayla mücadele etmek için yapılan tüm girişimlere rağmen hala unutulmamış olmasının sırrının ne olduğunu görmek gerekir.
İmam Hüseyin (as) münferit bir şahsiyet olmayıp olayların içinde mevcuttu ve Hz.Peygamber (sav) ve Emir’ül Mü’minin (as) ve Hz.Zehra (sa) ile olan ilişkileri, kişiliği ve ahlaki özellikleri nedeniyle halk arasında biliniyor ve tanınıyordu.’
Hizbullah Genel Sekreteri, Hz Muhammed’in (sav) “Hüseyin bendendir ben de Hüseyin’denim” hadisine değinerek şunları söyledi: ‘İslam Peygamberi (sav) sadece göreceli bir ilişkiyi kastetmemiş, bunun ötesinde aralarındaki ahlaki ve kişilik ilişkisine atıfta bulunmuştur ve İmam Hüseyin (as) birçok yönden ve kişilik özellikleriyle ceddine benziyordu.
Burada kasıt, eğer onu desteklerseniz, beni desteklemiş, ona düşman olursanız bana düşman olmuş olur, onu severseniz de beni sevmiş olursunuz demektir. Yani onu yalnız bırakmayın ve onu destekleyin.’
Seyyid Hasan Nasrallah, İmam Hamanei’nin açıklama ve tavsiyelerine değinerek şu ifadelerde bulundu: ‘Koronavirüsün yayılmasını göz önünde bulundurularak kendilerinin bu konudaki tavsiyesine uyulmalı ve Erbain ziyareti uzaktan yapılmalıdır.’
parstoday