Venezuela dışişleri bakanı, İran’ın dayatılan girişimler karşısında verdiği mücadeleden ülkesinin ders çıkardığını söyledi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Aresa, İran İslam Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile gerçekleştirdiği video konferansta iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliği projeleri de dahil olmak üzere çeşitli konuları görüştü.

Venezuela Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ilişkileri en iyi ve en üst düzeyde nitelerken, “Bu ülke, ABD’nin dayattığı ve tek taraflı olarak aldığı önlemlere karşı koymayı İran’dan öğrenmiştir” dedi.

Görüşmede Areasa, iki tarafın özellikle son iki yılda ortak projeleri gerçekleştirdiği, enerji, sağlık, tarım ve gıda başta olmak üzere tüm sektörlerdeki ikili ilişkilerin yanı sıra İran’ın Covid-19 virüs salgını ile mücadelede kaydettiği ilerlemeyi konuştuklarını söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da attığı tweette Pazartesi günü, Venezuela ve İran’ın kendi kaderini tayin ve barış hakkına sahip olduğunu bildirdi.

ABD’nin İran ve Venezuela’ya yönelik son tek taraflı eylemine atıfta bulunan Maduro, “Biz, halkın ilerlemesini ve gelişmesini tehdit eden suç ve kuşatma zulmüne son vermek isteyen özgür ve bağımsız bir halkız” dedi.

Parstoday