ABD’nin 3 Ocak 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta İranlı komutan Kasım Süleymani ve Iraklı komutan Ebu Mehdi el Mühendis’i şehit etmesinin yıl dönümü yaklaşırken, Lübnan’daki İslami direniş hareketi Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah açıklama yaptı. Seyyid Nasrallah, Lübnan merkezli el Meyadin kanalına konuştu. İsrail’in, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’ye yönelik suikastın ardından hala alarm durumunda olduğunu söyledi.

Lübnan’daki İslami direniş hareketi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, 3 Ocak saldırısının yıl dönümü yaklaşırken, el Meyadin kanalına özel açıklamalarda bulundu.

3 Ocak 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta şehit edilen İranlı komutan Kasım Süleymani ile farklı bir ilişkileri olduğunu söyledi. “Kardeşlik bağlarımız vardı, birbirimizi parçamız gibi görüyorduk” ifadelerini kullandı. Konuşması sırasında yanındaki Kasım Süleymani fotoğrafı da dikkat çekti.

Aynı saldırıda şehit düşen Iraklı komutan Ebu Mehdi el Mühendis’in de çok önemli bir isim olduğunu belirten Nasrallah, Mühendis’in de mutlaka tanınması gerektiğini vurguladı.

İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’ye yönelik suikast da vardı gündeminde. İsrail’in, suikastın ardından alarm durumuna geçtiğini söyledi. Alarm durumunun hala devam ettiğini, bunun da işgal rejiminin korkusunu gösterdiğini aktardı.

Kendisine yönelik suikast tehditleriyle ilgili de konuştu Nasrallah. Bu konuda bazı istihbaratlara sahip olduklarını, özellikle Yemen savaşı başladığından bu yana, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın ABD Başkanı Donald Trump’tan bunu talep ettiğini açıkladı. Trump’ın da bu suikastı, İsrail’in yapması gerektiği şartıyla, talebi kabul ettiğini bildiklerini söyledi.

Siyonist rejim İsrail’e direnişte, Suriye’nin rolüne ilişkin de konuştu Nasrallah. Kasım Süleymani’nin Rusya’dan alınan kornet füzelerini önce Suriye’ye ulaştırdığını, Beşar Esad yönetiminin de bu füzeleri kendilerine verdiğini açıkladı. Esad yönetiminin bu füzelerin bir kısmını da Filistin’deki Hamas ve İslami Cihad’a ulaştırdıdğını kaydetti.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump’ın, hezimet nedeniyle kızgın olduğunu da ifade eden Hasan Nasrallah, bu nedenle 20 Ocak’ta görevden ayrılmadan önce, bölgede askeri bir saldırıda bulunabileceği uyarısında bulundu.