28 Eylül 2020, Filistin’de El Aksa intifadası olarak bilinen İkinci İntifada’nın yirminci yıldönümüdür.

Siyonist Rejim İsrail’in dönem savunma bakanı ve Likud Partisi genel başkanı Ariel Şaron’un 28 Eylül 2000 yılında Mescid-i Aksa’ya saldırması, El Aksa intifadasının başlamasına neden oldu. Beş yıl kadar süren intifada sürecinde 4 bin 412 Filistinli şehit düşerken yaklaşık 49 bini de yaralandı. Bu arada bin 100 siyonist de öldürülüp yüzlercesi de yaralandı.
El Aksa intifadası Siyonist Rejim İsrail’in işgalci güçlerini Lübnan’ın Güneyinden çekmek zorunda kaldığı bir sırada gerçekleşti. Aslında Siyonist Rejim İsrail Lübnan Direnişinden aldığı yenilgiyi telafi etmek için Mescid-i Aksa’ya taciz ve saldırıyı ardından da Filistin aleyhinde savaşmayı gündemine aldı. Bir başka önemli nokta ise El Aksa intifadasının Filistin Özerk Teşkilatının Siyonist Rejim İsrail’i tanıdığı ve bu gayrı meşru rejimle barış müzakereleri başlattığı sırada şekillenmesi idi.
Filistin Özerk Teşkilatı ve Siyonist Rejim İsrail arasındaki Oslo anlaşması 1993 yılında imzalanmasının ardından Filistin İslami Cihat Hareketi siyasi büro üyesi Nafiz Azzam açısından kimilerinin bu anlaşmanın Filistin direnişinin sonu olduğunu düşündüklerini belirtti. Buna rağmen El Aksa intifadasının en önemli sonuçlarından biri de Filistin direniş gruplarını güçlendirmesi idi.
Gerçekte El Aksa intifadası uzlaşma yaklaşımının işlevsiz olduğunu göstermenin yanı sıra direnişin Filistin halkı nezdinde kabul gören bir yaklaşım olduğunu da ispatladı. Bu doğrultuda Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS 2005 yılı parlamento seçimlerini kazandı ve Filistin hükümetini kurmayı başardı.
Şimdi de El Aksa intifadasının üstünden yirmi yıla yakın bir süre geçerken Filistin’in durumu yeni bir intifadanın şekillenmesini icap ediyor.
El Kudüs El Arabi gazetesi ise bu husustaki raporunda şöyle yazdı: “Siyonist Rejim İsrail Filistin topraklarında yerleşim alanı inşa etme ve işgalci girişimlerine devam etmektedir. 28 Ocakta Amerika tarafından tanıtılan Yüzyılın Anlaşması planı ise Filistin aleyhindeki cinayetlerin bir başka ayağıdır. Bu cinayetin üçüncü ayağı ise kimi gerici Arap ülkelerinin Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesidir. Buna ilaveten Filistinli gaziler ve esirler özel komitesi araştırma bölümü başkanı Abdünnasır Ferzane ise El Aksa intifadasından bu yana 120 bin Filistinlinin farklı bahaneler yüzünden tutuklandığını bunların 18 bininin çocuklardan ve 2 bininin de kadınlardan oluştuğunu belirtti.
El Aksa intifadası üzerinden yirmi yıl kadar süre geçmesine rağmen uzlaşmacı gerici Arap ülkeleri ve rejimlerinin yüzü daha açık ve net bir şeklide ortaya çıkmıştır. Bu süreç Amerika’nın barış planlarının içi boş olduğunu Washington’un barışın değil sırf Siyonist Rejim İsrail’in çıkarlarının hamisi olduğunu göstermiştir.
Siyonist Rejim İsrail işgal altındaki topraklarda iki devlet düzenine bile inanmıyor ve esasında Filistin topraklarında bağımsız Filistin ülkesinin kurulmasına karşı çıkıyor. Uluslararası kurum ve kuruluşlar özellikle BM de Siyonistler ve hamilerinin sultasındadır. Bu yüzden söz konusu kuruluşlar Siyonistlerin cinayetleri karşısında etkili adım atamayacaklardır.
Bu yüzden Siyonist Rejim cinayetlerine en iyi karşılık direniştir.
Gerçi bazı gerici Arap ülkeleri Siyonist Rejim İsrail ile barış anlaşması imzaladılar fakat Siyonistler rejim iç arenada büyük sorunlar yaşamaktadırlar. İşgal topraklarında son 5 ayda düzenlenen gösteriler bunun en bariz göstergesidir.

parstoday