Mübarek kadir gecelerinin başlamasıyla birlikte İmam Hamanei, bu gecelerden daha güzel yararlanmak ve nasiplenmek için bazı tavsiyelerde bulundu.

*Kadir gecelerine manevi bir hazırlıkla girin:

Ramazan günlerinde gönüllerinizi ilahi zikirle nurlandırın ki kadir gecelerine hazır girebilesiniz.

*Kadir geceleri saatlerini ganimet bilin:

Kadir gecelerinin kadrini bilin ve her anını ganimet sayın. Öyle birşey yapın ki kadir gecelerinde yazılan kaderinize etkisi olsun.

*Maddi çirkinliklerden uzak durun:

Bizler bu gecelerde dua etmeli ve manevi bir yükseliş için çaba göstermeliyiz. Namaz, müminin miracı olduğu gibi dua da müminin miracıdır. Kadir geceleri de müminlerin miracıdır. Bu gecelerde manevi çirkinliklerden ve gönül bağlarından kopmalıyız.

*Bu gecelerdeki en güzel amel, duadır:

Kadir gecesinin en değerli vakitlerini duayla geçiriniz. Bu gecelerdeki en güzel amel duadır. Namaz da bu gecelerde sünnettir. Liza namaz, dua ve zikrin mazharıdır.

*Duaların manalarına teveccüh edin:

Ehlibeyt’ten (a.s) gelen ve içeriği dopdolu olan duaların manalarına dikkat ediniz. Özellikle gençlerimiz bu duaları okurken söyledikleri kelimelere ve cümlelere has teveccüh göstersinler.

*Allah ile konuşun:

Gençlerden ricam odur ki dualarını edereken neler söylediklerine baksınlar. Bizler bu gecelerde Allah ile konuşuyoruz. O yüzden dualarımızda neler söylediğimiz çok önemli. Eğer Arapça duaların manasını bilmiyorsak kendi dilimizde Allah ile münacaat edelim.

*Allah Teala’dan Af Dileyin:

Kadir gecesi, mağfiret ve af dilemek için en güzel fırsattır. Allah Teala’dan af dileyin. Öyle ki Allah (c.c) bana ve sizlere, Ona dönmemiz için açık kapı bırakmıştır. Öyleyse Alalh’tan mağfiret dileyelim. Yoksa öyle bir gün gelecek ki Allah günahkarlara şöyle seslenecek: “Onların af dilemelerine izin verilmez”

*Gönüllerinizi, İmam Ali’nin (a.s) Yüce Makamıyla Tanıştırın:

Kadir gecesi dua, yakarış ve ilahi dergaha dönüş geceleri olmasının yanı sıra gönüllerimizin, Hz. Ali’nin (a.s) yüce makamıyla tanışması ve ders alması için bir fırsattır.

*Asrın velisine, zamanın imamına teveccüh ediniz:

Bu gecelerde zamanımızın imamına, mevlamıza, azizimize teveccüh ediniz. Onun vesilesiyle Allah’Tan dualarınızı isteyin.

*Yaratılış Ayetleri ve İnsanın Alın Yazısı Üzerinde Düşünün:

Yirmi üçüncü gecenin ilk saatlerinden başlayan ve sabah ezanının okunacağı ana kadar Allah’ın selamı, rahmeti tüm yaratılmışlara dağıtılır. Bu gece çok özel bir gecedir. Bu geceyi Allah’ın ayetleri üzerinde tefekkür ve insanın alın yazısı üzerinde düşünceyle geçirin.

*Müslümanlar İçin Dua Edin:

Kadir geceleri, manevi açıdan halkın esenliği, gönüllerin sefası için eşsiz bir gecedir. Bu gecelerde kendi meseleleriniz, Müslümanlar ve İslam dünyası için dua ediniz.

*Kendinizin ve müminlerin hacetlerini Allah’tan isteyin:

Bakın kendi hacetlerinize, Müslümanların, ülkenizin, mümin kardeşlerinizin, hastalarınızın, hüzünlü gönüllerin, kaygılı bakışların hacetlerini gözetin.

TR.JAMNEWS

0
Would love your thoughts, please comment.x