Namaz konusunu çok ciddiye alın!

İnsan türlü hatalarla karşı karşıyadır. Her insan böyledir. Bunun yaşlısı genci, büyüğü küçüğü yoktur. İstemeyerek de olsa bazı yanlışlar yapar günah işlemiş olur. Hayat yolunda başarılı olmak isteyen biri için namaz “telafi edip onaran etken” özelliğine sahiptir.

Kur’an-ı Kerim şöyle buyuruyor: “Gündüzün iki ucunda ve gecenin belli vakitlerinde hakkıyla namaz kılın. Kuşkusuz iyilikler kötülükleri giderir. İşte bu, öğüt alanlar için bir öğüttür. (Hud 114)

Namaz, nur doludur. Fenalıkları, karanlıkları giderir; kötülükleri giderir ve günahın etkilerini kalbinizden temizler. İnsan bazı hatalar yapabilir, bazı yanlışlara bulaşmış olabilir. Namaza sarılırsanız bu nuraniyetiniz baki kalır ve günah canınıza nüfuz etme imkânını bulamaz.

Namaz konusuna çok ciddiyetle bakmanızı rica ediyorum. Hepinizin namaz kıldığını biliyorum ama namazı sizin için can sıkıcı bir şey olmaktan çıkarmalısınız. Çünkü namazı öylesine bir alışkanlıkla yapılan papağan gibi ezbere durumdan çıkarmazsak can sıkıcı bir şeye dönüşecektir. Yani gidip zoraki abdest alacak ve ne olduğunu bilmediğimiz bir şey yapmış olacaksınız. Ama namazdaki kemalleri, mana ve güzellikleri bilirseniz o zaman namazın kesinlikle can sıkıcı bir şey olmadığını görürsünüz. Bilakis şevk ve heyecan verici olduğunu fark eder ve namaza koşarsınız. İşte o zaman “Haydi namaza” çağrısı bir gerçek oluverir.

İmam Seyyid Ali Hamaney

0
Would love your thoughts, please comment.x