Soheila Zarfam tarafından en.mehrnews.com adlı internet sitesinde kaleme alınan “İRAN KARŞITI KAMPTA NELER OLUYOR?” başlıklı yazıyı siz kıymetli okuyucularımızla paylaşıyoruz:

İslam Cumhuriyeti’ni devirmek isteyen İran muhalefeti çöktü ve iç anlaşmazlıklar ve yağmalamalarla sarsılmış bir gücün ahlaksızlıklarını ortaya çıkardı. Şu an tek bir muhalefet cephesi olduğunu söylemek bile yanlış olur. Bunun yerine, İran muhalefeti arasındaki birliğin geçmişte kaldığını, eskidiğini söylemek gerekir. Bir zamanlar sahte bir birlik kurmaya istekli olan muhalefet elebaşları, şimdi, İslam Cumhuriyeti’ni devirme çabalarının berbat bir başarısızlıkla sonuçlandığının, farkında olmayarak kabul edilmesinin bir sonucu gibi görünen bir şekilde, birbirlerinin içini boşaltmakla meşguller.

Birleşik muhalefet maskaralığı, çeşitli muhalefet gruplarını temsil eden bir dizi heterojen unsurun Georgetown Üniversitesi’nde bir birlik gösterisinde alaycı bir şekilde birbirlerine sarıldıkları bir toplantı düzenlemesiyle başladı. Ancak film daha başlamadan bitti. Bunun nedeni, muhalif grupların anavatanlarına ihanetlerini yabancı patronlara kanıtlayarak hibe almak için birbirleriyle rekabet etmeleri, hatta bazılarının İran’a dış müdahale çağrısında bulunmalarıdır.  Buna ek olarak, muhalif çevrelerdeki atmosfer son derece öldürücü ve cılız; ve bu da sonuçta muhalefetin çözülmesine yol açtı.

American Politico dergisi kısa bir süre önce uzun bir metinde bu atmosferi ele aldı. İran muhalefetinin üyelerinin, geçen Eylül ayında İran’da patlak veren huzursuzluk boyunca birbirlerini taciz ettiğini, tehdit ettiğini ve korkuttuğunu söyledi. Politico’ya göre tehditler arasında birbirlerini canlı canlı yakmak da vardı. Politico, “Birçok İranlı gurbetçi, öfkeli akranları tarafından lekelendi, taciz edildi ve tehdit edildi” diye yazdı ve saldırıların özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kadınları ezici bir çoğunlukla hedef aldığını da sözlerine ekledi. Yayına göre, kurbanlar arasında cinsiyet eşitliği aktivistleri, gazeteciler, dış politika analistleri ve bir tarihçi bulunuyor.

Politico, “Saldırganların çoğunun kim olduğu belli değil, çünkü saldırıların çoğu anonim, çoğu zaman açık bir kanıt olmadan sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Tacizin bir kısmı gerçek insanlar tarafından değil, kurumlar tarafından organize edilebilir. Ancak saldırıları başlatan çok sayıda insan da var. Bazıları İran gurbetçi topluluğunda iyi bilinen figürler, diğerleri daha az biliniyor, ancak hepsi İran’ı agresif bir şekilde izole etme taahhüdü olan tutucular.” Politico, İran’la diplomasinin savunucuları ve muhalifleri arasındaki düşmanlığı tartışırken, Georgetown’un sözde muhalefet koalisyonu arasındaki rekabet ve farklılıklar çok daha kötü durumda. Koalisyonun bir üyesi olan Hamed Esmailion, kısa süre önce, diğer muhalifleri karalayan bir grup fanatik bürokrata sahip olan koalisyon üyesi arkadaşı Rıza Pehlevi’nin otokratik davranışları nedeniyle koalisyondan ayrıldı.

Muhalif grupların demokratik olmayan ve medeni olmayan davranışları, birçok gözlemcinin hedeflerine ulaşmayı başarırlarsa neler olabileceği konusunda kafa yormalarına neden oldu. Bazılarına göre muhalif gruplar, bırakın tüm çeşitliliği ve karmaşıklığıyla İran’ın büyüklüğünde bir ülkeyi, bir köyü bile yönetebilecek nitelikte değiller. Her halükarda, muhalefet çözüldü, ama İran İslam Cumhuriyeti hala dimdik ayakta. Muhalefet arasındaki farklılıklar su yüzüne çıkarken, Pehlevi ve destekçileri, özellikle Batılı ülkelerin İran muhalefetinin zehirli politikalarını kendi gözleriyle gördükten sonra, yeni bir patron arıyor gibi görünüyor. Bu amaçla, bir hayalperest olan Pehlevi, yakın zamanda İsrail’e bir ziyarette bulundu.  Pehlevi’nin İsrail ziyareti, İran’ın huzursuzluğa son verme ve yakın komşularıyla diplomatik ilişkileri düzeltme konusundaki başarısı nedeniyle her iki tarafın da kendilerini yalıtılmış hissettiği bir zamanda geldi.

Kaynak: kudusgunu.com