Tek başına iktidar olan AKP’nin partileşme öncesini, gazeteci-yazar Nasuhi Güngör yeniden şekillenen dünya haritası bağlamında değerlendiriyor. 2001 yılında yazılan kitap birkaç baskı yaptıktan sonra baskı yapmadı ve piyasada bulunmuyor.

Kitabın baskısı olmadığı için ”islamivahdet.com” takipçileri için kitabın pdf’sini sizinle paylaşıyoruz:

Kitabın farklı baskılarındaki önsözlerinden bazı satırbaşları…

–“11 Eylül olayları ardından ABD’nin yeni güvenlik konsepti çerçevesinde, Afganistan ve Irak’a yönelik tarihin belki de en acımasız askerî operasyonları başlatıldı. Bu ülkelerde işgalin ardından kurulan/kurulmaya çalışılan hükûmetlerin kendi ülkelerine nasıl bir gelecek sunacakları belirsizliğini koruyor.”

–Böyle bir ortamda, Tayyip Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi, 2002 seçimlerinde birinci parti oldu ve parlamentoda büyük bir çoğunluk elde ederek hükümet kurdu.

–Tek başına iktidar olan AKP’nin partileşme öncesini, gazeteci-yazar Nasuhi Güngör yeniden şekillenen dünya haritası bağlamında değerlendiriyor.

–Millî Görüş Hareketi’nin nasıl böyle bir meyve verdiğinin, iç ve dış şartların etkisiyle değerlendirildiği kitapta, birbirinden kopuk, bağımsız ve dağınık gibi görünen unsurlar bir araya getirilmektedir.

–Yenilikçi Hareket, bir tarihçeden ziyade yeni bir dönemin eşiğindeki Türkiye’yi anlama çabasıdır.

Ancak kitapla ilgili ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Yeniçağ gazetesi yazarı Salim Yavaşoğlu’nun 2014 yılında kaleme aldığı yazıda (https://www.yenicaggazetesi.com.tr/akpdeki-sirdaslari-erdogani-anlatiyor-101107h.htm), AKP’nin Saadet Partisi’nden transfer ederek Başbakan Yardımcılığı verdiği Numan Kurtulmuş’un aynı kitaptan 20 bin tane aldığı iddia ediliyor. Yazıda, Kurtulmuş’un 20 bin kitabı Saadet Partisi teşkilatına dağıttığı belirtiliyor.

İşte Yavaşoğlu’nun 9 yıl önce yazdığı o satırlar:

“Bu kitap Milli Görüş camiasında da çok fazla ilgi gördü. Bunun nedeni ise şu anda Tayyip Erdoğan’ın yardımcılığını yapan Numan Kurtulmuş… Kurtulmuş, Saadet Partisi İl Başkanı olduğu dönemde, bu kitaptan yaklaşık 20 bin tane aldırıp teşkilatlara bedava dağıtmıştı. Kurtulmuş çeşitli zamanlarda yaptığı açıklamalarda AKP ve Erdoğan’a yönelik şöyle sert ifadeler kullanmıştı: ‘AKP, Amerika’nın mandasıdır… Firavun ve Karun olmayacağız. NATO sırtımızdaki gavur leşidir. Halkın beli büküldü, tarım dağıldı, hayvancılık bitti. Ya aslına dön, ya da işi aslına devret. Millet intihar etme noktasına gelmiştir. Ranta bulaşan siyaset biter. Müslümanlık iddiasında olanlar 2 şeye çok dikkat etmeli: Parayı nereden kazandılar, parayı nasıl harcadılar. Bu kadar insanın fakirlik çektiği ortamda şaşaalı, lüks içinde yaşanması doğru değil. Büyük Ortadoğu Projesi’nin bölgede halkları bölerek küresel hakimiyeti pekiştirme tezi olduğuna inanıyoruz. Ama ne yazık ki AKP’li arkadaşlar bunu bir demokrasi projesi olarak gördüler, sonradan anladılar ama atı alan Üsküdar’ı geçti.’”  

Kitabın PDF’si: Nasuhi Güngör – Yenilikçi Hareket

islamivahdet.com