İran’ın Uluslararası Parlamentolar Birliği (IPU) parlamenter grubu Genel Sekreteri Muhammed Cevad Cemali Nobendegani, IPU genel sekreteri Martin Chungong’a bir mesaj göndererek İran milletinin korona virüs salgını ile mücadelede ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbi malzemelere uygulanan yaptırımların kaldırılması için acil girişimde bulunmasını istedi.

Cemali Nobendegani IPU Genel Sekreteri Chungong’a gönderdiği mesajda korona virüsü salgını dünya genelinde pandemi ilanına yol açtığını hatırlatarak, bu konu ciddiye alınmadığı takdirde beşeri camia ve özellikle bu virüse bulaşan toplumların üzerinde telafisi mümkün olmayan tesirleri olacağını kaydetti.

Cemali Nobendegani ayrıca Amerika’nın ilaç ve tıbbi malzemelere ve teçhizata illegal bir şekilde yaptırım uyguladığını ve İran’ın bu bağlamda ihtiyaçlarını karşılamayı engellediğini, bu durum ise bu salgının kontrol altına alınmasını zorlaştırdığını belirterek şöyle ekledi:

Bu yaptırımlar ayrıca korona virüs salgını ile bölgesel ve küresel ortak mücadeleyi de ciddi sıkıntı ile karşılaştırmıştır.

İran’ın Uluslararası Parlamentolar Birliği (IPU) parlamenter grubu Genel Sekreteri Cemali Nobendegani mesajında, IPU’nun bu hassas ve önemli süreçte rol ifa etmesi üye ülkeleri gerçekçi ve pratik iş birliği konusunda ümitvar edebileceğini vurguladı.

 

Covid-19 olarak adlandırılan yeni tip korona virüsü Aralık 2019’de Çin’in Wuhan kentinde tespit edildi. Bu virüs Çin’den sonra 160 ülkeyi etkiledi.

kudüsgünü

0
Would love your thoughts, please comment.x