srail’den yayın yapan Times Of İsrael gazetesinin haberine göre, İsrail ordusunda komutanlık yapmış Gadi Şamni, “Biz işgalcilikte dünya şampiyonuyuz” dedi.

Tesnim Haber Ajansı – İsrail Merkezi Komutanlık Eski Başkanı emekli Tümgeneral Gadi Şamni, Siyonist İsrail’in Herzilya şehrinde konferans verdi.

Konferansında İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinin yanlış olduğunu belirten Gadi Şamni, İsrail’in işgalcilikte dünya şampiyonu olduğunu belirterek, “Bende Merkezi komutanlık başkanlığı yaptım, bende işgalin bir generaliydim” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında İsrail işgaliyle ilgili dikkat çekici ifadeler kullanan Şamni, “İsrail’in işgali sanat seviyesine yükselttiğini” söyledi.

Konuşmasında “Etik değerleri ve kapasitesi bitkin duruma düşmüş olan ordu, politikacıların önünde yumruklanan bir kum torbasına dönüştü” ifadelerine yer veren Gadi Şamni, “İsrail’in Batı Şeria’yı kontrol altına almaya çalışmaktan gerçek tehditlere hazırlık yapmadığını” belirtti.

Ayrıca Şamni, İsrail’in atacağı her adımın Filistinlilerden ayrılarak iki devletli çözüme gidecek stratejik bir hedefe hizmet etmesi gerektiğini savundu.

İsrail genelkurmay başkanlığına aday olarak ismi geçen Şamni, 2012 yılında tümgenerallikten emekli olarak ordudan ayrılmıştı. Şamni Merkezi Komutanlık başkanı olarak bir dönem İsrail ordusunun işgal altında tuttuğu Batı Şeria’daki faaliyetlerini yürütmüştü. İsrail 1967’den beri Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Golan Tepeleri’ni işgal altında tutuyor. Gazze’den 2005 yılında çekilen İsrail, o tarihten beri Gazze’yi de hava, kara ve denizden abluka altında tutuyor.

0
Would love your thoughts, please comment.x