Haaretz gazetesi, Washington’da faaliyet gösteren Yahudi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü oturumunda İsrail’in ABD büyükelçisinin Birleşik Arap Emirliklerinden meslektaşı Yusuf Elatibe ile birlikte oturarak sohbet ettiklerini yazdı.

Qodsna’nın haberine göre Haaretz, İsrail’in Amerika büyükelçisi Ron Dermer’in Washington’da BAE büyükelçisi Yusuf Elatibe ile Yahudilerin akşam yemeği ziyafetinde bir araya gelmesini tarihi bir görüşme olarak değerlendirerek , görüşmeyi Tel-Aviv ile Abu Dabi arasındaki çift taraflı sıcak ilişkinin delili olarak yansıttı.

Gazete haberin devamında BAE büyükelçisinin oturuma katılmasına işaret ederek şunlara yer verdi:

Bu olay, İsrail ile resmî irtibatı olmayan Arap yetkililerin İsrailli makamlarla bir araya gelmesi ve onlarla sohbet etmesi oldukça nadir rastlanılan bir durum.

Haberde BAE büyükelçisinin İsrail büyükelçisi ile aynı masaya oturmasının yanında Mısır büyükelçisi Yaser Rıza’nın da bu görüşmeye eşlik ettiği aktarıldı. Bilindiği gibi İsrail ile Mısır diplomatik ilişkilerini zaten devam ettirmektedir.

Haaretz’in haberine göre, Elatibe ve Dermer bu oturumda yan yana yer aldılar ve sohbet ettiler. BAE’nin resmî makamlarından oturum ile ilgili şimdiye kadar bir açıklama gelmedi.

Habere göre; BAE ve İsrail’in büyükelçileri Washington’daki en etkin büyükelçilerden ve Trump hükümeti ile oldukça da yakınlar. Elbette aralarında ortak konular söz konusu; İran’a düşmanlık ve bölgedeki müşterek müttefikler gibi.

BAE’nin büyükelçisi bundan önce de Atlantik dergisine verdiği demeçte İsrail ile Emirliklerin yakınlaşacağı haberini duyurmuştu.

Associated Press’in haberine göre de geçtiğimiz mart ayında, Netanyahu Washington’daki George Town restoranında bulunmuş, Elatibe’yi kendi masasına davet etmiş ve kısa bir de konuşma yapmışlardı.

Amerikalı bu haber kaynağı ayrıca Washington’da Çarşamba günü gerçekleşen toplantının Netanyahu ile Elatibe’nin yaşadığı gibi tesadüfî bir karşılaşmaya benzemediğini ve bu oturumun kesinlikle planlı olduğunu da ifade etti.

Arap 21 kanalı da konu ile ilgili şu haberi yayınladı: Elatibe’nin Dermer’in yanına oturması İran gibi müşterek düşmana sahip olan, İsrail ile Arap Körfez ülkeleri arasındaki samimi ilişkinin göstergesidir.

Arap kaynaklar Mısır ve BAE elçilerinin orada bulunduğunu ispatlayan, İsrail büyükelçisi ile  yan yana oturulmuş bir fotoğraf da yayınladı.

kudusgunu.com

0
Would love your thoughts, please comment.x