Dünyanın dört bir yanından gelen İslam alimleri, dini ve mezhebi radikalliği konuşmak içi Kerbela’da bir araya geldi.

 

Kerbela’daki konferansa katılan din alimleri ve gazeteciler, Batı medyasının İslam dünyasına yönelik haberlerini masaya yatırdı.

Konferansın açılış konuşmasını Ayetullah Ali Sistani’nin temsilcisi Şeyh Abdulmehdi Kerbelai’nin yaptığı konferans iki gün sürdü.

Şeyh Kerbelai konferansta yaptığı konuşmada, Sünni ve Şiilerin tekfirci terör örgütü IŞİD’e karşı birlikte mücadele ettiğinin altını çizdi.

Şeyh Kerbelai konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sünniler ve Şiiler, bütün Iraklılar bir araya geldi ve tekfirci terör örgütü IŞİD’le mücadele ettiler ve hep birlikte zafere ulaştılar.”

Konferansta Haşdi Şabi’nin rolüne de dikkat çekildi.

2014 yılında Musul’un IŞİD’in eline geçmesi sonrası Ayetullah Sistani’nin fetvasıyla kurulduğunun altı çizilen konferansta, Şii ve Sünni Iraklılar IŞİD’le mücadele için Haşdi Şabi bünyesinde bir araya geldiği vurgulandı.

Konferansta, Müslüman dünyayı bölmeyi amaçlayan Batı medyasıyla da etkin bir mücadeleye girilmesinin önemi konusunda fikir birliği sağlandı

Konferansta konuşma yapanlar arasında Irak Sünni alimlerinden Felluceli Şeyh Muhammed El Nuri’de vardı.

Batı basınının Irka’ta IŞİD’ye yönelik yapılan mücadele konusunda yalan bilgiler aktardığının altını çizen Sünni alim Şeyh Muhammed El Nuri, Haşdi Şabi’nin IŞİD’le mücadeledeki rolünden de övgüyle bahsetti.

Haşdi Şabi’nin mezhebi bir yapılanma olduğunu söyleyenlerin yalan söylediğini ifade eden Şeyh El Nuri, Irak halkının mezhepçi olduğunu iddia etmek yalan söylemektir dedi.

Sünni Alim Şeyh El Nuri konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kerbela’nın çocukları ile Felluce’nin oğullarının kanı birbirine karışmıştı. Zafer hepimizin akıttığı bu kan ile kazanıldı.”

Şeyh El Nuri, Felluce’nin 2014’te IŞİD’in eline geçtiğini Irak Ordusu ve Haşdu’ş Şabi’nin ortak operasyonuyla işgalden kurtarıldığını hatırlattı.

tasnimnews

0
Would love your thoughts, please comment.x