İsrail rejimi Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Birleşmiş Milletlerden Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını istedi.

Arutz Sheva’nın haberine göre Birleşmiş Milletlerin, Hizbullah’ın eylemleri ile ilgili hazırladığı raporu yorumlayan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Hizbullah’ın silahsızlandırılması gerektiğini söyledi.

Yisrael Katz, raporun Hizbullah yetkililerinin isabet oranı yüksek füzelere sahip olduklarına dair açıklamalarına dikkat çektiğini ve Güvenlik Konseyi’nin, Hizbullah’ın silahsızlandırılması ile ilgili kararının uygulanması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile Güvenlik Konseyi’nin, Lübnan ve Hizbullah’ın silahsızlandırılması ile ilgili tüm kararların olduğu gibi uygulanması uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler’in, Hizbullah’ı, İsrail’e yönelik eylemleri sebebiyle, terör örgütü olarak tanıması gerektiğini savundu.

İsrail basınında yer alan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in imzasını taşıyan bir raporda Hizbullah’ın Eylül ayında İsrail ordu mevzilerini hedef alan eyleminden duyulan endişe dile getirilmişti.

Raporda Hizbullah’ın İsrail ve dostları açısında oluşturduğu tehlike dile getirilmiş ve Hizbullah ile diğer grupların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararının ihlal etmesi anlamına geldiği belirtilmişti. Söz konusu raporda, Lübnan hükümetinin, Hizbullah’ı ve diğer grupları silahsızlandırmak için gereken adımları atması çağrısı yapılmıştı.

Hizbullah eylül ayında İsrail rejiminin Suriye’de iki mensubunun ölümüyle sonuçlanan saldırısı ile Lübnan’da kendisine ait bir binaya yönelik başarısız saldırı girişimine misillemede bulunmuş ve İsrail ordusuna ait bir askeri aracı içindekilerle birlikte imha etmişti.

Hizbullah’ın İsrail rejiminin saldırısına verdiği cevaptan endişe duyduğunu açıklayan ve Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını isteyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail rejiminin Suriye ve Lübnan’a yönelik saldırılarıyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

0
Would love your thoughts, please comment.x