Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, şiddet olaylarının yaşandığı illerde güvenlik durumunu kontrol altına almak için kriz grupları oluşturulduğunu açıkladı.

 Sumeriye News’in haberine göre Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı bir bildiri yayımlayarak şiddet olaylarının yaşandığı illerde güvenliği sağlamak ve yasaları uygulamak için valilerin başkanlığında kriz grupları oluşturulduğunu açıkladı.

Bildiride, “illerde güvenliğin sağlanması, yasaların uygulanması, hayati tesislerin ve kamuya ve özel kişilere ait mallarının korunması için valilerin başkanlığında kriz grupları oluşturduk” denildi.

Bildiride ayrıca Silahlı Kuvvetler Başkomutanı sıfatıyla Başbakan Adil Abdulmehdi’nin bazı ordu komutanlarını bu kriz gruplarının üyesi olarak görevlendirdiği ve güvenlik güçlerinin valilere yardımcı olacağı ifade edildi.

Dün Necef’te İran konsolosluğu ateşe verilmiş ve Necef valisi ikinci bir bildirime kadar kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıklamıştı.

İran dışişleri bakanlığı Necef konsolosluğuna saldırıyla ilgili olarak tepki gösterirken, Irak dışişleri bakanlığı da saldırıyı kınayarak yaşananların Irak’ın görüşünü yansıtmadığını ifade etti.

Dün gece Necef’te yaşanan olayların ardından bugün de Nasıriye kentinde içişleri bakanlığına ait bir güvenlik merkezini ateşe verdi.

Necef’teki İran konsolosluğuna saldırının arkasında ABD var

Öte yandan İran’dan yayın yapan Haberonline haber sitesi, Necef’teki İran konsolosluğuna saldırının faillerinin eski Başbakan Haydar İbadi’nin liderlik ettiği Nasr ittifakı üyesi bir parlamenterle bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Habere göre Necef’teki İran konsolosluğu, eski Necef Valisi Adnan Zerfi’nin adamı olan Ahmed Şerba liderliğindeki bir grup tarafından ateşe verildi.

Halen Haydar İbadi liderliğindeki Nasr ittifakı bünyesinde milletvekilliği yapan Adnan Zerfi’nin Irak’ta hükümeti hedef alan gösterilere verdiği destekle bilindiğini yazdı.

Adnan Zerfi, 2004 yılının Mayıs ayında Amerika’nın Irak’a sivil yönetici olarak tayin ettiği Paul Bremer tarafından Necef Valiliğine atanmıştı.

Eski Başbakan Haydar el-İbadi, 14 Kasım’da Amerika tarafından geçici başbakan olarak atanan İyad Allavi ve eski Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile birlikte Başbakan Adil Abdülmehdi’nin istifasını istemiş ve erken seçim çağrısı yapmıştı.

Eski Meclis Başkanı Usame Nuceyfi de 13 Kasım’da Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ile görüşmesinden sonra Adil Abdulmehdi hükümetinin gensoru ile düşürülmesine çalıştıklarını açıklamış ve  Nasr ittifakı lideri Haydar İbadi ve el-Minberu’l Irakiye ittifakı lideri İyad Allavi ile Adil Abdulmehdi hükümetinin düşürülmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını söylemişti.

 

Welayet News

0
Would love your thoughts, please comment.x