Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki ve yaklaşık 1000’e yakın Müslüman’nın Nijerya Hükümeti tarafından haksız yere esir tutulması bu hafta da protesto edildi.

 

Askeri bir darbe ile 80’li yıllarda ülkede kontrolü sağlayan Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin ülke içerisinde yaşayan Nijeryalı Müslümanlara karşı sert tutumu, FETÖ benzeri bir yapılanmanın hâkim olduğu Nijerya’da tüm birimleri olumsuz etkiliyor.

 

İletişim Bakanı Ali Pantami’nin el-Kaide ve DAEŞ gibi terör örgütlerini açıkça desteklemesi ve bölgede faaliyet gösteren terörist örgüt Boko Haram’ın da Nijerya’daki hamilerinden biri olması hasebiyle mahkeme tarafından alınacak kararları doğrudan etkiliyor.

 

Bilindiği üzere 66 yaşındaki Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumu oldukça kritik. Zaria şehrinde Bakiyatullah Hüseyniyesi’ne, Nijerya ordu birlikleri tarafından 2015 senesinde yapılan kanlı saldırıda vurulan ve sonra gözaltına alınan Şeyh’in vücudunda kalan mermiler nedeniyle zehirlenme tehlikesi de var.

 

Öte yandan Nijeryalı kaynaklar, Şeyh Zakzaki’nin sol gözünü tamamen kaybettiğini, sağ gözünün ise işlevinin %45’ini yitirdiğini söylüyor. Ayrıca Şeyh’in eşi Ziynet Hanım’ın da sağlık durumu pekiyi sayılmaz.

 

Nijerya Yüksek Federal Mahkemesi bir buçuk yıl önce Şeyh Zakzaki ve karısını serbest bırakma ve her birine 120.000 dolarlık tazminat alma kararı vermişti. Ancak, karar uygulanmadı ve bu kararın uygulanmasını yasaklayan Nijerya Hükümetine uygulanan Amerikan, Suudi ve İsrail baskısı nedeniyle keyfi gözaltı sürüyor.

 

 

 

 

 

 

Şeyh İbrahim Zakzaki şehit edilen çocuklarıyla birlikte

 

 

Ehlader

0
Would love your thoughts, please comment.x