İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, dün akşam şehit Muhsin Fahrizade’nin ailesiyle yaptığı görüşmede,”İranlı nükleer ve savunma bilimci Şehit Fahrizade, cephe ve cihad ruhu ve kültürü ile İmam Humeyni mektebinde yetişti” dedi.

 Galibaf, Fahrizade’nin şehit olmasından sonra, halkın, bu büyük şehidin kişiliğini ve işinin ne kadar kendine özgü büyük olduğunu yeni tanıdığını ve bunun da bu büyük şehidin alçak gönüllülüğünden kaynaklanan şahsiyetinden olduğunu söyledi.

İran Meclis Başkanı, şehit Fahrizade’nin ilmi ve irfani  moraline de vurgu yaparak, bilim insanlarının ilmi ve cihad ruhuyla  nükleer ve savunma alanındaki çalışmalarının her zaman İran’ın kalkınmasına vesile olduğunu ve şehit Fahrizade’nin de bu gibi özelliği olan bilim insanlarından olduğunu söyledi.

İran Meclis başkanı,  Şehit Fahrizade gibi insanların,  her zaman İran’ın güç ve izzetinin artmasına neden olduğunu belirterek, ”Şüphesiz Şehit Fahrizade’nin yaptığı işler ve hizmetler İran’ın bilim ve çalışma tarihinde altın sayfalar olarak kalacaktır” dedi.

Galibaf, konuşmasında İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili stratejik girişim tasarısına da temasla, ”meclisin sözkonusu tasarısı 4 ay öncesinden hazırlanmıştı ama şehit Fahrizade’nin kanı, bu tasarının daha hızlı bir şekilde incelenmesine vesile oldu” dedi.

Şehid Fahrizade’nin kanının İran’ın nükleer sanayine vurulmuş kilitlerin kırılmasına neden olduğunu belirten İran Meclis Başkanı, ”Şehit Süleymani ve Şehit Fahrizade’nin kanları  kesin olarak İran’ın bağımsızlığı ve güçlenmesine ve de inkılabın yolunu sürdürmesine vesile olacak” dedi.

parstoday