Şeyh İbrahim Zakzaki’nin oğlu Muhammed Zakzaki, Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, babasının fiziksel durumunun ciddi şekilde kötüleştiğini ve babasının hayatının korunması için neredeyse bütün seçeneklerin ortadan kalktığı uyarısında bulundu.

Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki, Aralık 2015 tarihinden bu yana, Nijerya’nın kuzeyindeki Kaduna eyaletinde bir polis saldırısının ardından tutuklanarak hapsedildi. Nijerya Yüksek Mahkemesi 2016 yılında Zakzaki’nin serbest bırakılmasına karar verdi; ancak Nijerya hükümeti şu ana kadar bu kararı uygulamadı ve Şeyh İbrahim Zakzaki’yi serbest bırakmayı reddetti.

Nijerya Hükümeti, Zakzaki’nin İslami faaliyetlerinden ve ABD-İsrail karşıtlığından rahatsızlık duyuyor.

Şeyh İbrahim Zakzaki’nin oğlu Muhammed Zakzaki’nin kaleme aldığı yazının tam metni:

Cumartesi günü, yani 6 Temmuz 2019 tarihinde annem ve babamla görüştüm. Daha önce açıkça belirtildiği gibi babamın kanında çok miktarda tehlikeli ve ölümcül miktarda kurşun ve kadmiyum var. Bundan dolayı, uzmanlarla yapılan çok sayıda istişarenin sonucu olarak, babamın hayatını kurtarmak için tedavi sürecini yürütmek ve gerekli ekipmanlarla birlikte yetkin ve uzman bir hastaneye yatırılmasını gerekiyor. Ancak neredeyse bir aydır bu konuda herhangi bir işlem yapılmadı.

Birden fazla tedavi sorunu tespit edilmiş ve açıklanmış olan anneme ilişkin ise, önerilen tedavilerin hiçbiri uygulanmamıştır. Aylık bazda gerçekleşen şiddetli ağrılı sancılar artık günlük olarak gerçekleşmektedir ve şu ana kadar bu sancılar için gerekli olan temel tedavileri uygulamak için bile herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Babamın durumu şimdi daha da kötüye gidiyor; babamın dişleri yaklaşık bir ay önce koyu kahverengi idi şimdi ise tamamen karardı ve babam durumumun daha da kötüye gittiğini bana bildirdi. En acı ve endişe verici olan şey, şu andaki belirtilerin Ocak 2018’de gerçekleşen sinir krizine çok benzemesidir; ki onun felç olmasına yol açmıştı. Önceleri geçici ağrıları vardı, ama şimdi sürekli ağrısı var.

Her ne kadar ümitsiz olmak istemesemde, ama şimdi artık onlar için fazla bir şey yapamayacağımı hissediyorum ve yaptığımız küçük çabalar kasıtlı olarak etkisizleştirildi veya kolayca göz ardı edildi.

Geçen hafta tıp uzmanlarından duyduğum her şeyi acı dolu bir kalple ifade etmek istiyorum: Babamın hayatını korunmak için neredeyse bütün seçenekler ortadan kalktı ve gönlün istediği şeyin olması maalesef şimdi mümkün değil! Babam Şeyh İbrahim Zakzaki’yi öldürdükleri söylenebilir. Şimdi bir cinayet daha gerçekleşmekte ve neredeyse bitmek üzere ve failler de bunu yapmaya kararlılar.

Muhammed İbrahim Zakzaki

Temmuz 2019

0
Would love your thoughts, please comment.x