Bugün işgal altındaki Filistin’de İslami direniş varsa, bu kesinlikle Fethi el Şikaki’nin kurduğu kültürün sonucudur ve bugün Gazze’deki direniş Siyonist ordusunu yenip Gazze’nin yeniden işgalini engelliyorsa, Fethi el Şikaki’nin Filistin halkının kalbindeki inanç gücüdür.

Bugün, Filistin İslami Cihad Hareketinin kurucu lideri Fethi Şikaki’nin Mossad ajanları tarafından Malta’da şehit edilişinin yıl dönümü.

 

Fathi Ibrahim Abdul Aziz Shaqaqi, 1951 yılında Filistin metropolü Refah’ta doğdu. Birzeit Üniversitesi’nde aritmetik okudu ve Batı Şeria’da eğitmen oldu. Bu dönemde başta solcu olmak üzere Filistin ekipleriyle tanıştı ve Filistin’in kurtuluş hareketinde yer aldı.

 

Daha sonra ilaçları gözden geçirmek için Mısır’a gitti. Orada, Müslüman Dünyası meseleleriyle ilgili meşguliyeti olan vatan işgaliyle nasıl ilgilenileceğini öğrenen farklı kavramları keşfetti. İsrail işgalini önlemenin, Filistin’i kurtarmak için İslami öğretilerin eksenini yazması gerektiğine inanıyordu.

 

Daha sonra, Mısır’daki farklı Filistinli üniversite öğrencilerinin yardımıyla Filistin İslami Cihad Hareketi’nin temelini attı. 1981’de Gazze Şeridi’ne döndükten sonra orada düşüncesini yükseltti ve yerleştirdi.

 

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin lideri olarak, Siyonist rejim tarafından defalarca hapse atıldı. 1987’de ilk İntifada’da hayati bir işlevi yerine getirdi. Daha sonra 1988’de Filistin’den Lübnan’a sürüldü. Nihayetinde 1995’te Malta’da Mossad komisyoncuları tarafından şehid edildi.

 

İmam Humeyni’nin Sünniler ve Şiiler’in birliği ideolojisinin bir takipçisi olan Şikaki, bunun için oldukça fazla çaba gösterdi. Küresel Kibir ve sömürgeciliğin pek çok paralı askeri Müslümanlar arasındaki ayrılığın reklamını yapmaya çalıştığında, Filistin gazetesi el-Nur’da Müslüman birliği çağrısında bulunan yararlı bir makale yayınladı.

 

Batı’nın, İran’ın İslam Devrimi’nin farklı bölgesel milletler üzerindeki etkileri endişesiyle birçok Müslüman arasında bir sürtüşme yaratmaya çalıştığına inanıyordu.

 

Makalelerde ayrıca Şii İslam ile ilgili bazı soruları cevapladı. İbn Teymiyye’yi eleştirerek, İslam Devrimi’nin öneminden ve İran’daki İslami fikirlerin denizaşırı maddileştirme güçlerinin endişelerine ek olarak Müslümanları ve bölge halkını aydınlatma işlevinden bahsetti.

 

Hatta Hıristiyanları, Filistin’i savunmak için Müslümanlarla birleşmeye ve İsrail’in Filistin işgalini bitirmeye davet etti.

 

Şikaki, İslam Cumhuriyeti’nde İslam Devrimi’ni ve Müslümanları destekleyen ilk kişilerden biriydi. İmam Humeyni’yi ve devrimci konseptlerini Filistin halkına sundu.

 

Saddam İran’ı ve Batı’yı işgal ettiğinde ve Siyonistler onu desteklediğinde Müslümanlar arasında onları İran’dan uzak tutmak için sürtüşmenin sebebinin İran olduğunu iddia ettiğinde, Şikaki oldukça fazla çaba sarf etti ve İran’ın bu tür yanlış suçlamalardan beraatine yardım etti. İslam Cumhuriyeti’nin doğru duruşunu onlara tanıtmak için bir dizi İslamcı şahsiyetlerle bir araya geldi.

 

Müslümanların Filistin hakkında İslam olmadan konuşmaması gerektiğini, Filistinsiz İslamı konuşulmaması gerektiğini ve ikisinin Cihad ve şehitlik olmadan gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi.

 

İdeolojisi onu Siyonist rejim için dayanılmaz hale getirdi. Mossad ajanları, 26 Ekim 1995 tarihinde Malta, Sliema’daki Diplomat Oteli’nin girişinde saat 13: 30’da ona altı kez ateş etti. Terörist israil rejimi  tarafından şehid edildiğinde 44 yaşındaydı.

Şüphesiz Filistin’i Siyonist pençelerinden kurtarmanın tek yolu, özünde Müslüman birliği ve mantıklı bir direnişe sahip olan kavramlarının devamıdır.

Arapça cümlede şu yazıyor: ‘Senin Ektiğin Tohumlar Kudüs’e Doğru İlerleyen Bir Orduya Dönüştü’

Kudüs Bülteni