İsrail’de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesi Türkiye ile İsrail’in kapalı kapılar ardında görüştüğünü, eylül sonundaysa karşılıklı olarak büyükelçi atayabileceklerini ileri sürdü.

Geçen Mayıs’ta Gazze sınırında İsrail güvenlik güçlerinin Filistinli eylemcilere ateş açması nedeniyle her iki ülke büyükelçileri bakanlıklara çağrılıp ülkeyi terk etmeleri istenmişti.
ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilerin Gazze sınırındaki protestolarında 60’ın üzerinde kişi şehit olmuştu.
I24 News’ün aktardığı habere göre İsrail ve Türkiye arasından sürdürülen ‘gizli görüşmeler’in olumlu sonuçlanması halinde büyükelçiler yeniden atanacak. Türkiye bir adım da ekonomik ilişkiler alanında atmayı hedefliyor. Zira, Türkiye iki ülkenin ekonomik ilişkilerini geliştirmek amacıyla, uzun yıllar kimsenin bulunmadığı İsrail’deki ekonomi ataşeliğine de bir kişiyi atadı bile.
Suriye rejimi bölgede İran’ın artan askeri varlığını desteklediği için, ikili ilişkilerde düzelme yoluna gidildiği de savunuluyor. Times of İsrael gazetesine göre İsrail ve Türkiye  İran’ın Suriye’yi ‘egemenliği altına almasından’ aynı derece endişe duyuyor.
Elçilik altı sene boş kaldı
İsrail ve Türkiye, 2010’da 10 aktivistin hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısı sonrası büyükelçilerini karşılıklı olarak geri çekmiş, diplomatik ilişkiler de maslahatgüzar seviyesinde yürütülmüştü. İsrail’e büyükelçi altı yıl sonra atanmıştı.
ajanslar
0
Would love your thoughts, please comment.x