Türkiye dün güne, MİT’in Suriye’de yaptığı operasyonun haberiyle başladı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 2013 yılında, 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıda, failleri yönlendirdiği iddia edilen ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağladığı ileri sürülen Yusuf Nazik (34), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalanarak, Türkiye’ye getirildi.

Gün boyu haberlerde, operasyonu MİT’in tek başına yaptığı, Suriye Devleti’nin ve istihbaratının en güçlü olduğu Lazkiye kentinden Nazik’in Türkiye’ye getirildiği belirtildi.

Yayın organlarında operasyonla ilgili “tamamen yerli ve milli operasyon”yorumları yapıldı.

KAFALARI KARIŞTIRAN ANLAR

Odatv‘den Sami Menteş’in haberine göre, gözden kaçan bir nokta kafaları karıştırdı.

Şöyle ki: Yusuf Nazik’in yakalanma haberini ilk olarak Anadolu Ajansı ve TRT Haber geçti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kanalı olan devlet televizyonu TRT, Yusuf Nazik’in ilk yakalandığını duyurduğu haberin KJ’sinde “MİT’ten Suriye’de ‘Reyhanlı’ operasyonu” başlığını kullandı ve “MİT, Suriye istihbaratıyla ortak operasyonda Reyhanlı saldırısının planlayıcısını yakaladı” ifadelerine yer verdi.

Haberi sunan spiker de operasyonun Suriye istihbaratıyla birlikte gerçekleştiğini altını çizerek duyurdu.

ASLAN: SURİYE TÜRKİYE’YE OLUMLU MESAJ VERMEK İSTİYOR

Sıcağı sıcağına canlı yayına, olayı yorumlamak için katılan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Murat Aslan da, Suriye istihbaratının MİT’le birlikte operasyon düzenlemesinin önemli olduğunu söyledi. Aslan’a göre, Suriye istihbaratı bu operasyona katılarak, Türkiye’ye olumlu mesaj vermek istiyor…

Yusuf Nazik’in yakalanışı, Türkiye’ye ilk olarak MİT ve Suriye istihbaratının ortak operasyonu olarak duyuruldu. Ancak daha sonra ne yaşandıysa, Suriye istihbaratı operasyondan çıkarıldı ve MİT’in tek başına, “yerli ve milli” bir operasyon yaptığı yayıldı. TRT de daha sonraki bültenlerde haberini değiştirdi. Bu kez “hiçbir istihbarat örgütünden yardım alınmadığını” söyledi.

Ajanslar

0
Would love your thoughts, please comment.x