Türkiye’nin önemli mütefekkirlerinden Atasoy Müftüoğlu, Amerikalı ünlü filozof ve dilbilimci Prof.Dr.Noam Chomsky’nin ”Kader Üçgeni” (The Fateful Triangle) kitabında yer alan ve günümüze de ışık tutan çok önemli bir toplantıyı anlatıyor. Özellikle Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkelerden birtakım kadroların bu tür toplantılara katılmasının etkilerini bugün görüyoruz.

İmam Humeyni’ye ve İran İslam Cumhuriyeti’ne düşmanlığın bu ülkelerde en üst seviyeye çıkarılmak istenmesi, bu tür toplantılar sonucunda alınan bir karardır. Bu mücadele; mezheplerin, ırkların mücadelesi değildir, Muhammedi İslam ile Amerikancı İslam’ın mücadelesidir.

Atasoy Müftüoğlu’nun dilinden Prof.Dr.Noam Chomsky’nin ”Kader Üçgeni” (The Fateful Triangle) kitabındaki çok önemli toplantının hikayesi:

”….İran’da devrim olunca küresel seçkinler büyük bir dehşet yaşadılar. Çünkü,onlar tarihin sonu tezine inanıyorlardı.(Tarihin sonu tezi şu demekti: Neoliberal demokrasiler, nihai zafere ulaştılar. Dolayısıyla, yeni bir tarih olmayacak. Tarih, neoliberal demokratik tarihten ibarettir. Yani Batı merkezli değerler nihai zafere ulaşmışlardır.) Batılı seçkinler, tam bir bu manada mutluluk yaşarken İran’da devrim oldu diyor anlatıyor Noam Chomsky. Dediler ki ne yapalım? Şöyle bir mütabakat oldu diyor. Aralarında Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkelerin olduğu ülkelerden birtakım kadroların katılımıyla yeni bir devrim olmaması için ne yapmak gerektiği konusunda sistematik çalışmalar yapıldı. Amerikalıların da katkıda bulunduğu bu çalışmalar sonunda şöyle bir mütabakat metni ortaya çıktı. Bu mütabakat metni şöyle başlıyor: Ey Müslümanlar! Bu devrim Şii’lerin icadıdır. Sakın devrim yapmaya çalışmayın….”

islamivahdet.com

0
Would love your thoughts, please comment.x