Yemen’in Sade kentindeki bir hapishaneye Hicaz işgalcisi Suud öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında en az 60 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

Almasirah TV kanalına göre, olay yerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yemen Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hava saldırısı sonucu yaşamını yitirenlerin bazılarının yabancı uyruklu olduğu belirtildi.

Suudi koalisyonun süregelen saldırılarına tepki gösteren Yemen Devrimi Yüksek Komite Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Hudeyde, San’a ve Yemen’in diğer vilayetlerinde sivilleri hedef almak bir savaş suçudur ve bu gerçeği hiçbir şey inkar edemez.” dedi.

Ensarullah yetkilisi, “Afganistan’da hezimete uğrayan ABD, işgalci Suudi koalisyonu destekliyorsa, onlara Yemen’deki yenilginizin, Afganistan’daki Amerikalıların hezimetinden daha ağır olacağını açıkça ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri 2015 yılının Mart ayından beri Yemen’e yönelik askeri saldırılar düzenliyor. Bu saldırılar sonucu 230 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş milyonlarca insan da zor bir yaşamla karşı karşıya kalmıştır.

 

tasnimnews