Direniş Âlimleri Birliği Başkanı Fars Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Şehit Süleymani’nin Filistin ve Kudüs’ü önceliklerinin başına koyduğunu ve tüm sloganlarının hayata geçirildiğini söyledi.

Direniş Âlimleri Birliği Başkanı Mahir Hammud, İran İslam Cumhuriyeti Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin önemli rolünü vurguladı ve şunları söyledi: ‘Hacı Kasım Süleymani, İslam birliği fikrini birkaç boyutta nesneleştirdi.’

Şeyh Mahir Hammud, Fars Habere verdiği röportajda bu boyutlar hakkında şu ifadelerde bulundu: ‘Birinci ve temel boyut, Filistin ve Kudüs’ü önceliklerinin başına koymasıydı. O, aslında Kudüs Gücü’nün komutanıydı. Yani Kudüs meselesinin takibinden sorumlu olan taraftı. Kudüs, İran için de diğer tüm meselelerin üzerinde bir meseledir.

İranlı liderlerin Filistin meselesine destek vermedeki samimiyetine gelince, Tahran’ın en büyük bütçeyi Kudüs Gücü’ne ayırdığını ve en önemli gençliğini ve savaş güçlerini buna harcadığını belirtmek gerekir.

Hacı Kasım Süleymani, Irak’ta herkesle görüşüp, onlarla birlikte yaşadı ve Lübnan’a ya da Suriye’ye geldiğinde de aynıydı, ama doğal olarak Kudüs meselesi İslam birliğinin sembolü olarak kalacaktır. Hacı Kasım’ın sloganları sadece zahiri sloganlar değildi ve bu sloganların fiili ve uygulanan bir yönü vardı.

Şehit Süleymani, hayatını Siyonist-Amerikan sömürgeciliğine karşı savaşarak geçirdi ve İslam ve Arap bünyesine iç ve dış paralı askerler ve teknolojinin ilerlemesi yoluyla nüfuz edebilecek güçlü bir düşmanla karşı karşıya olduğunu biliyordu.

Hacı Kasım’ın hedefi şehadetti. Kendisini bu çerçevede gören herkesin şehadeti karşılamaya hazır olması ve şehadetin diğer arzu ve hedeflerinden önce gelmesi gerekir. Bu nedenle Şehit Süleymani’nin yaşamının şehadetle sonuçlanması garip değildi. Çünkü ön cephede bulunuyordu ve tehlikeleri dikkate almıyordu.

Şehit Süleymani, eylemlerini açıklamaya ve insanlarla görüşmeye ve onlarla fotoğraf çekmeye karar verdiğinde, bu eylemin suikast olasılığını artırabileceğini biliyordu ve ne yazık ki bu da oldu. Ancak Hacı Kasım Süleymani, İslam ümmetini Filistin için doğru yola koydu.’

farsnews