Hizbullah’ın İran yakıt gemilerini Lübnan’a getirme girişimi, Washington ve müttefiklerini adımı sabote etmek veya Lübnan ve Lübnanlılar üzerindeki olumlu etkilerini azaltmak için harekete geçmeye sevk etti.

ABD yönetimi Lübnan meselelerine yoğun bir şekilde müdahil oluyor ve ülkedeki günlük siyaseti dikkatle takip ediyor, ancak tüm bunlar boşuna.

ABD Kongresi’nin geçen hafta Lübnan’a gelen heyeti, İran’ın akaryakıt tedarikinden duyduğu endişeyi dile getirerek, Lübnan’ın İran petrolüne ihtiyacı olmadığını söyledi ve Suudi Arabistan’ı Tahran’ın yardımını engellemede ve bir Suudi yardımıyla yer değiştirmesinde rol oynamaya kışkırttı.

Delegasyon Başka bir yerde, Hizbullah’ı kökünden kazınması gereken bir kanser olarak nitelendirdi. Bu durum, Hizbullah’a karşı Washington’un öfkesini ve rahatsızlığını yansıtıyor…

Lübnan’ın çehresini değiştirecek gemi

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın İran’dan petrol ithal etme kararı, Lübnan’daki kritik durumu olumlu yönde etkileyen bir dizi tepkiye yol açtı.

ABD’nin Lübnan’a yönelik abluka ve yaptırımlarını kırmak ve Lübnan halkının sıkıntılarını hafifletmek amacıyla Hizbullah’ın söz konusu inisiyatifi geldi, ancak bu daha sonra olacak olayların seyrinde bir adım olarak kabul edilecek.

Karar münferit bir adım değil, sefil duruma karşı duygusal bir tepki de değil; daha ziyade ayık bir politikayı, olayların gidişatını değiştirmek ve bu ABD yaptırımları zincirini kırmaya başlamak için derinlemesine düşünülmüş bir kararı yansıtıyor.

Lübnan, yıllardır Washington müttefiklerinin ve araçlarının, yani ‘İsrail’ düşman işgalinin ve son zamanlarda tekfirci grupların sürekli saldırılarından muzdariptir; bu sebeple Hizbullah, Lübnan’ı koruyan ve topraklarını özgürleştiren binlerce liderini ve savaşçısını samimiyetle feda etti. Buradan yola çıkarak mantığa dayalı bir değerlendirme yaparsak, en değerli olan kan ve canları feda eden bir yapının insanlara yardım etmek için daha az önemi ve değeri olan şeyleri feda etmesi daha kolay olacaktır.

1982’de ‘İsrail’ işgaline karşı direniş başladığında, buna çok az insan inandı, daha azı onun dünyanın en güçlü ordularından birine karşı gerçek başarılar elde edebileceğine inandı; ama bugünlerde, isteseler de istemeseler de, ‘İsrail’ işgaline karşı elde edilen onca askeri başarı ve zaferden sonra, Direniş’in kurabildiği denge denklemini pek çok kişi kabul ediyor.

Direniş Ekseni, bölgedeki olayların gidişatını belirlemede söz sahibi olan gerçek bir güçtür. Düşmanın saldırmaya veya kötü niyetli planlarını ve komplolarını sürdürmeye cesaret etmeden önce dikkate alması gereken gerçek bir güvenilir güç.

Şimdi Lübnan’daki direniş, kesinlikle etkinliği hakkında şüphe ve şüphelerle karşılaşacak yeni bir cesur girişim başlatıyor. Parti başından beri övünmemek konusunda ihtiyatlı davrandı, ama gerçekte bu, Lübnanlıların kendilerine bağımlı oldukları ve yaptırımlara ve kuşatmalara katlanıp dayanabilecek ve olumsuz etkilerini aşabilecek gerçek bir üretken ekonomi inşa etmeye başladıkları birçok olumlu gelişme getirecek bir olaylar dizisidir.

Geminin Lübnan’a getirdiği en önemli şeylerden biri petrol değil, dün kurulan yeni hükümet oldu.

Gemi, varmasıyla, Amerika ve Batılı müttefiklerine, başlattıkları oyunun kendilerine ters teptiği ve Hizbullah’a faydalı bir eylem rotası oluşturduğu için durumu daha iyi idare etmeleri yönünde güçlü bir alarm gönderdi. Hizbullah, durumu tersine çevirmeyi, sonuçlarını kontrol altına almayı ve ABD’nin içeriğinden yoksun olduğunu iddia eden bir karşı girişim başlatmayı gayet net bir şekilde başardı. Hizbullah, Washington’un canını sıkacak bir şekilde tehdidi tekrar tekrar yeni bir fırsata çeviriyor.

Washington, Lübnan’a karşı kuşatma ve yaptırımlar uygulamanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayana kadar çok uzun bir zaman olmayacak, çünkü bu, Lübnan’ı ekonomik bağımsızlığına yaklaştıracak yeni bir değişim çağına, Lübnan’ın daha fazla kontrol sahibi olduğu ve Washington’un daha az nüfuza sahip olduğu yeni bir denkleme yol açacak.

ABD’nin küstahlığı ve basiretsizliği sayesinde gelecek vadeden yeni bir umut beliriyor.

Muhammed Yusuf
Al Ahed News
intizarweb