İran milletinin İslam İnkılabı’nın 40. zafer yıldönümü dolaysıyla düzenlenen yürüyüşe görkemli ve coşkulu katılımı, dünya medyasında büyük yankı buldu.

Bölge ve uluslararası camia medyası, dün başkent Tahran dahil yüzlerce kent ve binlerce köyde düzenlenen 22 Behmen (11 Şubat) zafer yürüyüşüne milyonların katıldığını duyurdu.

Welayet News – Bazı medya, İran milletinin zafer yürüyüşüne çok geniş şekilde katılarak, ABD’ye ezici yanıt verdiğini bildirirken, bazıları da, İran milletinin dün yazdığı yeni destanı sulandırmaya çalıştılar.

Lübnan el Meyadin televizyon kanalı, 22 Behmen zafer yürüyüşüne milyonlarca İranlı’nın katılmasının yabancılar için açık mesaj taşıdığını kaydetti.

El Meyadin’in muhabiri Tahran’dan aktardığı haberde, muhtelif halk kesimlerinin sokaklar ve meydanlara inerek, Amerika aleyhinde slogan attığını belirterek, düşmanın tehdidine karşı İran milletinin kendi ülkelerini desteklediğini kaydetti.

El Mesire televizyon kanalı da, Tahran caddeleri ve meydanlarına milyonların akın ettiğini belirterek, dün başkent Tahran dahil İran’ın dört bir yanında, İslam İnkılabı’nın zafer yıldönümü dolaysıyla milyonluk yürüyüşün düzenlendiğini bildirdi.

Reuters Haber Ajansı ise, bu yılki zafer yürüyüşüne İran milletinin katılımını çok geniş olarak niteledi.

Reuters, pazartesi günü İran genelinde düzenlenen yürüyüşe yüz binlerce İranlı’nın katıldığını belirterek, İranlılar’ın İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin Şah rejimine karşı zaferini kutladığını bildirdi.

Associeted Press de “İranlılar, 1979 Devriminin yıldönümü kutladılar” başlığıyla verdiği haberde, Tahran’da ve diğer kentlerde yüz binlerce kişinin İslam İnkılabı’nın zaferini kutlamak için caddelere geldiğini belirtti.

El Menar televizyon kanalı da, milyonlarca İranlı’nın 22 Behmen zafer yürüyüşüne katılarak, Amerika’ya tokattan cevap verdiklerini bildirdi.

AFP ise, milyonların katılımıyla düzenlenen zafer yürüyüşünü küçültmeye çalışarak, 11 Şubat yürüyüşüne katılanların sayısını “binlerce” olarak niteledi. Oysa Reuters ve Amerikan Associted Press, 11 Şubat yürüyüşüne katılanların sayısını “yüz binlerce” olarak ilan ettiler.

Suriye’nin SANA Haber Ajansı de 22 Behmen zafer yürüyüşüne milyonların katıldığını belirterek, milyonlarca İranlı’nın İslam İnkılabı’nın zafer yıldönümünü kutladığını bildirdi.

SANA, İran’ın İnkılab’ın üzerinden 40 yıl geçerken bölge gücü haline geldiğini belirtti.

Almanya haber ajansı da, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin dün Azadi Meydanı’nda yürüyüşçülere hitaben yaptığı konuşmada, baskı ve yaptırımlara rağmen İranlılar’ın kendi füze ve savunma programını geliştirmeye devam ettiğini bildirdi.

İslam İnkılabı’nın 40. zafer yıldönümü dolaysıyla dün bini aşkın kent ve 10 binden fazla köyde görkemli yürüyüş ve etkinlikler düzenlendi.

0
Would love your thoughts, please comment.x